Zalety działania nawozów wapiennych granulowanych

Zalety działania nawozów wapiennych granulowanych

Sposobów uzupełniania gleby we wszystkie potrzebne składniki pokarmowe jest bardzo wiele. Nie można jednak uzupełniać jej w takie składniki, które może mieć w nadmiarze, ponieważ może to wywołać efekt całkowicie odwrotny i zamiast wysokich plonów, rośliny mogą nam w ogóle nie wyrosnąć i nie wykiełkować. Ważne jest więc odpowiednie podejście do tego tematu i wiedza lub korzystanie z umiejętności profesjonalistów czy też doradców.

Jak pryskać nawozem wapniowym granulowanym?

nawozy wapniowe granulowaneTo, w jakiej formie uzupełnienia potrzebuje gleba, zależy przede wszystkim od uprawy pod którą jest ona przygotowana. Niekiedy możemy pryskać zwykłym opryskiwaczem, innym razem jest wymagana bardziej wyspecjalizowana forma podawania suplementów gleby. Jedną z forma nawozów, które mają bardzo szybkie działanie oraz bez problemu przenikają przez warstwę ziemi do odpowiedniej jej warstwy są właśnie nawozy wapniowe granulowane. Nawozy takie pozyskiwane są w wyniku obróbki wapienia kamiennego poprzez jego prażenie. Taki rodzaj nawozów jest wykorzystywany w profesjonalnych uprawach nawet na bardzo dużych obszarach. Oczywiście nawozy wapniowe granulowane są dużo droższe niż zwykłe nawozy wapniowe ale skutki przez nie wywoływane są oczywiście bez porównania. Jeśli ktoś uprawia rośliny na większą skalę, jest na przykład producentem buraków to nie ma co się zastanawiać nad formą nawozu, ponieważ poniesione koszty w bardzo krótkim czasie mu się zwrócą. Dawki podawanego nawozu przede wszystkim powinny być bardzo precyzyjnie dobrane, żeby nie wywołać niepożądanego efektu. Najlepiej stosować je po zakończeniu wegetacyjnego okresu roślin, a ten ma zwykle swoje miejsce pod koniec lata i na początku jesieni. Nawozy stosowane w tym terminie przynoszą bezsprzecznie najlepsze skutki w plonach, które wyrastają na przyszły rok. Nie tylko wpływają one na poprawę odczynu glebowego ale również przyczyniają się do lepszego pobierania przez rośliny składników pokarmowych czy na wet samej wody. Ograniczają też rozwój niepożądanych roślin i chwastów. Są niezastąpione w swoim precyzyjnym działaniu.

Jeśli używamy jednego typu nawożenia, najlepiej tylko takie jest stosować. Nie możemy mieszać ze sobą różnych typów, ponieważ nie wpłynie to na polepszenie odczynu glebowego a nawet może wpłynąć niekorzystnie na rośliny. Warto też odczekać po nawożeniu innymi składnikami odżywczymi, trochę czasu aby mimo wszystko w samej glebie nie doszło do zmieszania się różnych substancji. Lepiej jest stosować je dolistnie w takich przypadkach.

Najnowsze komentarze