Wycena kolekcji monet w rzetelny sposób

Wycena kolekcji monet w rzetelny sposób

Wartość swojej kolekcji numizmatycznej trzeba co jakiś czas aktualizować. Zazwyczaj robi się to raz na dziesięć lat. Jest to ważne na przykład przy ubezpieczaniu kolekcji. Aby mieć rzetelne potwierdzenie, że monety są prawdziwe i mają deklarowaną wartość najlepiej zatrudnić rzeczoznawcę. Wielu fachowców specjalizuje się w wycenie takich rzeczy, biorąc pod uwagę najważniejsze szczegóły. Wycena jest potwierdzona pieczęciami rzeczoznawcy, czyli ogólnie rzecz biorąc prawnika. Jest to obligujące, nawet przed polskim sądem. 

Wycena kolekcji monet

wycena monetTaką wycenę rozpoczyna się od inwentaryzacji, czyli policzenia wszystkich monet i zrobienia ich spisu. Następnie dopiero analizuje się poszczególne egzemplarze. Wycena monet to bardzo specyficzne zajęcie, ponieważ trzeba analizować wiele czynników nie tylko numizmatycznych, ale również rynkowych. Po pierwsze bierze się pod uwagę autentyczność, jednak z tym zazwyczaj problemu nie ma. Drugim czynnikiem, jaki jest niezwykle ważne to unikalność, liczba sztuk dostępnych u kolekcjonerów. Liczy się również rocznik, jednak nie jest on tak naprawdę decydującym czynnikiem. W przypadku stanu technicznego potrzebna jest dokładna analiza, która podczas wyceny zajmuje ponad połowę czasu. Sprawdza się stan zachowania kruszcu oraz to, czy są na nim jakiekolwiek skazy. Drugą rzeczą jest stan rantu, czyli krawędzi monety. Jeżeli moneta oryginalnie miała rant, a teraz jest płaski, może to obniżyć jej wartość. Na monetach znajdują się grafiki danego państwa, na przykład orzeł. Musi on mieć równe krawędzie, ponieważ to świadczy o wysokiej jakości monety. Ważne jest także to, czy krawędzie są wyślizgane, czy ostre. Wbrew pozorom wyślizgane krawędzie potwierdzają autentyczność, ponieważ dzieje się to z wiekiem, kiedy moneta jest często używana. Sprawdza się stronę z nominałem. Zazwyczaj znak nominału zawierał największą domieszkę innych metali, dlatego należy ocenić, czy nie różni się za bardzo pod względem kolorystycznym od podstawowego kruszcu.

Rzeczoznawca posiada oprogramowanie, które automatycznie analizuje wartość danej monety. Musi jednak podać szczegółowe dane, aby algorytmy mogły to obliczyć. Potwierdzona wartość monety przez rzeczoznawcę jest najlepszym dokumentem, jaki możemy posiadać przy sprzedaży. Dzięki niemu osoba, która kupuje monetę ma pewność, że nie przepłaca. Pomaga to w dużo szybszy sposób przekonać danego człowieka do tego, że zakup monety lub zestawu monet jest opłacalny i może to być jedyna taka okazja na naprawdę wiele lat.

Najnowsze komentarze