Wybieramy dobre dotacje na solary

Wybieramy dobre dotacje na solary

 

W ciągu ostatnich lat coraz powszechniej mówi się o dopłatach do kredytów na zakup oraz zainstalowanie kolektorów słonecznych. Ten rodzaj dotacji na odnawialne źródła energii pochodzi ze środków unijnych, natomiast ich dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalne kwoty dopłaty na dany rok są ustalane corocznie, średnio wynoszą w granicach 30% inwestycji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat dotacji na solary oraz w jakich przypadku możemy składać wniosek o uzyskanie takich środków?

Rodzaje dostępnych dotacji na solary

korzystne dotacje na solaryKażdy kolejny rok jest nową szansą na inwestycje, w tym związane z fotowoltaiką. Stosowanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze w Polsce, a zasługę w tym mają wsparcia oferowane inwestorom zarówno przez instytucje rządowe, jak i samorządowe. Obecnie wiadomo, że większość kluczowych programów dostępnych w 2020 roku jest kontynuowana. Z tego powodu można skorzystać na dotychczasowych zasadach z dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto wybierać korzystne dotacje na solary. Oprócz tego wciąż obowiązuje możliwość odliczania od podatku wydatków ponoszonych na kupowanie oraz montaż instalacji fotowoltaicznych (tak zwana ulga termomodernizacyjna). Oprócz tego wciąż obowiązują regionalne inicjatywy. Najbardziej istotne zmiany dotyczą programu „Mój prąd”. W ostatnich latach zainteresowanie tymi dotacjami przerosło wszelkie oczekiwania, dlatego szczegóły mają być nieco zmienione. Planowane jest także rozszerzenie programu o dodatkowe inicjatywy bezpośrednio oraz w sposób pośredni związane z fotowoltaiką. Tyczy się to między innymi przydomowych ładowarek samochodów elektrycznych, a także nowoczesnych sposobów ogrzewania domów. Większość programów, zarówno rządowych, samorządowych, jak i unijnych oferuje podobne formy wsparcia inwestorów. Są to zarówno oraz dotacje do inicjatyw prowadzących do wzrostu efektywności energetycznej oraz spadu emisji zanieczyszczeń.

Korzystanie z dotacji do fotowoltaiki ma wiele zalet, a pierwszą z nich są dodatkowe środki na dane przedsięwzięcie. Nawet jeśli zostaną przekazane już po zakończeniu inwestycji, to i tak będzie to spore wsparcie. Perspektywa otrzymania zwrotu zainwestowanej w solary sumy pieniędzy często uławia podjęcie decyzji. Oprócz tego dofinansowanie w kwocie kilku czy kilkunastu tysięcy złotych powoduje, że skraca się czas zwrotu inwestycji, przez co jest ona znacznie bardziej opłacalna. Dodatkowo niektóre mniej popularne programy dofinansowań są bardziej korzystniejsze.

 

Najnowsze komentarze