Własny ogród zamknięty w słoiku

Własny ogród zamknięty w słoiku

Coraz więcej osób decyduje się na oryginalną kompozycję roślin zamkniętych w słoiku, które stanowią doskonałą dekorację. Stało się to bardzo modnym trendem. Jest to kompozycja roślin zasadzona w szklanym pojemniku takim jaki jest słój z zamknięciem. Dzięki temu stworzymy własny, samowystarczalny ekosystem. Może być również wykonany w wersji otwartej jednak wówczas dużo częściej musimy do niego zaglądać i dostarczać wodę. W jaki sposób wykonać taki ogród w słoiku?

Prawdziwy ogród w słoiku

żywy ogród w słoikuDzięki zamkniętemu obiegowi wodnemu powstaje przyjazny dla roślin zamknięty mikroklimat. Sprawia to, że we wnętrzu słoika panuje stała wilgoć, a dzięki skraplającej się parze następuje nawodnienie podłoża. Należy odpowiednio dbać o taki ogród, aby kompozycja roślinna przetrwała długi okres czasu. Tworzy się go poprzez wykonanie warstwy ziemi, węgla drzewnego, piasku lub żwiru, na których sadzi się małe rośliny i mech. Dopełnieniem całości mogą być dekoracyjne kamienie, szyszki, gałązki i pnącza. Dzięki temu będzie on do złudzenia przypominał leśny krajobraz. Dużą zaletą jest to, że można go stworzyć samemu, ale również można zakupić go w kwiaciarniach lub pracowniach florystycznych. Istnieje również możliwość wybrania się na specjalne warsztaty, które pokarzą nam jak stworzyć taki żywy ogród w słoiku. Dużym udogodnieniem posiadania takich roślin w słoiku jest to, że nie musimy ich specjalnie pielęgnować. Jest to samowystarczalny ekosystem. Pielęgnacja polega w dużej mierze na tym, aby obserwować rośliny i interweniować w razie zauważenia jakichkolwiek problemów. Takimi problemami mogą być sucha gleba, żółcenie liści lub pleśń. Należy pamiętać, że delikatna para osadzająca się na ściankach jest dobrym i naturalnym zjawiskiem. Jeżeli jednak będzie jej zbyt dużo to należy otworzyć wieko słoju na kilkanaście minut, aby nadmierna para mogła swobodnie odparować. Żeby kompozycja roślin w słoiku mogła się dobrze rozwijać to potrzebuję dostępu do światła słonecznego. Ułatwia to proces fotosyntezy. Dobrze jest, więc postawić nasz słoik w pokojach od północnej lub zachodniej strony. Słońce wówczas nie jest zbyt mocne, a tylko delikatnie rozproszone. Nie powinny się one znajdować bezpośrednio w pobliżu źródeł ciepła takich jak kaloryfery, kominek czy też kuchnia.

Każda kompozycja zamknięta w słoiku jest inna, czy to stworzona samodzielnie czy kupiona w kwiaciarni. Przy wyborze roślin warto pamiętać, że niektóre z nich świetnie odnajdą się w takim środowisku, a inne wręcz przeciwnie. Dlatego warto systematycznie doglądać w jakim stanie jest wnętrze słoika. Ogród w słoiku powinien przez większość czasu pozostać szczelnie zamknięty. Pozwoli to na utrzymanie właściwej wilgotności w środku. Wieczko słoika należy otwierać na kilkanaście minut tylko wtedy, kiedy zaobserwujemy jakieś nieprawidłowości.

Najnowsze komentarze