Wkręty do drewnianych konstrukcji dachowych

Wkręty do drewnianych konstrukcji dachowych

Pomimo że w budownictwie drewno zastępowane jest powoli przez inne materiały budowlane, wciąż pospolicie są z niego wykonywane więźby dachowe. Bardzo trudno jest znaleźć materiał, który pozwoli na wykonanie tak lekkich konstrukcji, przy jednoczesnym uzyskaniu tak dużej nośności i wytrzymałości. W związku z tym to właśnie z drewna wykonuje się murłaty, krokwie, słupy, miecze, kleszcze, wiatrownice oraz wszystkie inne elementy. W porównaniu do konstrukcji wykonywanych wiele lat temu dzisiaj do łączenia elementów używa się wkrętów, śrub oraz innych łączników do drewna.

Jak wybrać wkręty konstrukcyjne do więźby?

wkręty konstrukcyjne do drewnaAby więźba dachowa odpowiednio pełniła swoją funkcję i zapewniała stateczność konstrukcji dachu, konieczne jest wykonanie odpowiednich połączeń pomiędzy wszystkimi jej elementami. Wiele osób podaje tutaj tylko nowoczesne rozwiązania, takie jak specjalne blaszane płytki do mocowania profili drewnianych. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie ich zastosowanie jest uzasadnione. Dlatego przed rozpoczęciem montażu warto zaopatrzyć się we wkręty konstrukcyjne do drewna. Pierwszy rodzajem łączenia, który należy wykonać, jest zamocowanie murłaty do ścianki kolankowej. Na tym etapie niepotrzebne jest stosowanie łączników, ponieważ gwinty powinny być wyprowadzone z wieńca. Jeśli tak nie jest, wtedy konieczne jest nawiercenie betonu i wykorzystanie kotew chemicznych. Mocowanie krokwi nie należy do najprostszych ze względu na wymiary elementów. Belki nierzadko mają przekrój około 14 × 14 centymetrów, dlatego połączenie ich z murłatą o podobnych wymiarach nie jest proste. Aby zapewnić odpowiednie przenoszenie obciążeń wykonuje się specjalne ciosy, które łączą elementy. Jednak aby oparcie było trwałe należy zastosować specjalne wkręty konstrukcyjne. Ich długość powinna przekraczać połowę grubości łączonego przekroju. Dzisiaj na rynku dostępne są specjalne wkręty pokryte powłoką antykorozyjną. Są to łączniki samowiercące ze specjalnie wyprofilowaną główką.

Wkręty do drewna można montować za pomocą klasycznej wkrętarki. Ile należy kupić wkrętów? Przed przystąpieniem do wyliczeń warto pamiętać, że w jednym miejscu powinno się zastosować nie mniej niż trzy łączniki. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji nawet w sytuacji, gdy jeden wkręt okaże się słabszy niż pozostałe i zostanie zniszczony. Konstrukcje drewniane pracują bowiem nawet wtedy, gdy cały budynek przestanie osiadać. Jest to związane z wrażliwością drewna na zmiany wilgotności powietrza w różnych porach roku.

Najnowsze komentarze