Warto zrobić badanie mutacji MTHFR

Warto zrobić badanie mutacji MTHFR

 

Czasami niektóre osoby zapadają na niektóre choroby, na które inni nie zachorują najprawdopodobniej inni. Dzieje się tak między innymi za sprawą pewnych czynników ryzyka, które u jednych są większe niż u innych. Odpowiedzialne za to mogą być czynniki genetyczne, czyli coś, na co mamy bardzo ograniczony wpływ. Wystarczy ciężka do wychwycenia mutacja w jakimś z genów by być w grupie ryzyka zachorowania na jednostki chorobowe, na które nie zachorowalibyśmy bez owej mutacji.

Badanie mutacji MTHFR

mthfr badanieStosunkowo często spotykana mutacja genetyczna, która jest motorem napędowym wielu mniej i bardziej groźnych dolegliwości to mutacja MTHFR, którą można wykryć nawet u połowy społeczeństwa, w zależności od etnicznego pochodzenia. W zależności od typu mutacji, ponieważ owe typy bywają różne, obecność jednego rodzaju mutacji może powodować choroby serca, takie jak udary, zawały, skrzepy i niedokrwistości. Drugi z rodzajów mutacji może powodować choroby przewlekłe, takie, jak depresja, fibromialgia, migreny, otępienie i problemy z pamięcią, trwałe, przewlekłe zmęczenie, i wiele innych chorób. Mutacja MTHFR może powodować także poronienia. Mutacja genu MTHFR może narobić w organizmie prawdziwego bałaganu. Niestety jest ona dziedziczna, dziecko może odziedziczyć ją od jednego lub obydwojga rodziców. Obecność mutacji MTHFR w genach dziecka może powodować u niego autyzm, bowiem niemal każda przebadana na obecność mutacji osoba z autyzmem jest jej posiadaczem. Mutacja genu MTHFR utrudnia organizmowi pozbywanie się toksyn, co sprawia, że organizm jest w stanie permanentnego zatrucia, co z kolei daje pole do rozwoju wielu chorób. Jeśli więc chodzi o skuteczne MTHFR badanie może pomóc nam zrozumieć co jest przyczyną chorób, które trawią nasz organizm i na które jesteśmy podatni. Symptomów jest naprawdę wiele, niestety często są one mylone z czymś innym, dlatego jeśli inne leczenie nie przynosi efektów, to warto sprawdzić czy aby problem nie leży w tej powszechnej, a mimo to słabo wykrywalnej mutacji. Próbka do badań w zależności od badanego wariantu pobierana jest z krwi obwodowej, lub za pomocą wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Zrobienie badania, które odpowie nam na pytanie, czy jesteśmy nosicielami mutacji MTHFR odpowie nam, oraz leczącym nas lekarzom na wiele pytań. Łatwiej będzie leczyć jedne choroby, a zapobiegać innym, jeśli będziemy wiedzieć, co jest ich przyczyną. Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka można na ogół wykonać w zaciszu własnego domu, co nie jest rzeczą niekłopotliwą, a poznanie wyniku badań może pomóc w naprawieniu swojego zdrowia.

 

Najnowsze komentarze