Ułatwienia w czyszczeniu mebli

Ułatwienia w czyszczeniu mebli

Każdy, kto choć raz rozlał napój lub sos na nową wersalkę wie, że czynność doczyszczenia mebla nie będzie rzeczą prostą. Po pierwsze – dlatego, że niektóre tkaniny wchłaniają barwnik niczym gąbka i po wyschnięciu tapicerka zmieni kolor na zupełnie inny, przez co finalnie pożegnamy się z ładnym wyglądem kapany… Ten sam problem tyczy się odbarwień na meblach drewnianych. Po rozlaniu kawy na zabytkowe pianino nigdy nie będzie już ono tym pięknym instrumentem, jakim było w czasach swojej świetności. 

Jak doczyścić zabrudzenia na meblach? 

czyszczenie mebliZacznijmy może więc od najważniejszej wskazówki: o meble drewniane i pochodzenia drewnianego należy dbać ze szczególną troską, a co za tym idzie z odpowiednia regularnością je czyścić. Przedmioty tego typu wymagają zwykle użycia specjalistycznych, przeznaczonych do pielęgnacji mebli środków. Warto zainwestować w takie preparaty, ponieważ są bardzo wydajne, starczają na długo, a przecież każdemu zależy na tym, by meble służyły latami i nie niszczały. O tyle, o ile czyszczenie mebli z plastiku nie będzie trudne, bo wystarczy nawet odrobina wody i płynu do mycia naczyń na gąbce, o tyle do mebli drewnianych wymagane są już preparaty zawierające czynną substancję pielęgnującą. Powstałą z aplikacji sprayem piankę preparatu rozprowadzamy po całej powierzchni mebla, a następnie szmatką z mikrofibry lub kawałkiem papierowego ręcznika ją usuwamy. W sklepach dostępne są też specjalne zwilżane chusteczki czyszczące do mebli, których liczba zależy od objętości opakowania. Jeśli chodzi natomiast o czyszczenie trudnych zabrudzeń z powierzchni mebli wypoczynkowych, typu łózko, sofa czy kanapa – tutaj też najczęściej sytuację można w jakimś stopniu uratować. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim, bo zabrudzenia nie wcierać w mebel gąbką na sucho, grozi to wniknięciem brudu w głębszą warstwę materiału, a ponadto zaschnięte plamy trudniej usunąć, więc do czyszczenia trzeba zabrać się od razu. Plamy z kawy czy sosu najłatwiej usunąć ręcznikiem zamoczonym w wodzie i occie. Dobrym sposobem jest też użycie do tego benzyny ekstrakcyjnej. Do wywabienia tłustych plam najlepiej sprawdzą się: puder dla niemowląt, sól, kreda lub mąka ziemniaczana.

Zanim zakupimy chemię sklepową, warto sięgnąć więc po domowe sposoby. Czasem wystarczy jedynie odrobina kreatywności, by skojarzyć, że artykuły gospodarstwa domowego są najlepszym naturalnym środkiem do usuwania plam powstałych na meblach. Wystarczy dobrze zaopatrzona kuchnia i kilka szmatek oraz gąbeczek. Nie trzeba wydawać przy tym majątku, bowiem może zdarzyć się, że reklamowe preparaty z powodzeniem zastąpi coś, co i tak już w mieszkaniu posiadamy. 

Najnowsze komentarze