Toczenie przy pomocy maszyn numerycznych

Toczenie przy pomocy maszyn numerycznych

Zawód tokarza, który był kiedyś bardzo popularnym kierunkiem wybieranym w szkołach zawodowych obecnie nie jest już aż tak popularny. Być może jednak zmieni to współczesny trend, który zaczyna dominować we współczesnym przemyśle. Mowa tutaj o zastosowaniu maszyn numerycznych do obróbek metalu, które wykorzystuje się w sposób hurtowy. Nic dziwnego, gdyż ich precyzja i wydajność nie ma sobie równych.

Sterowanie nowoczesnymi tokarkami numerycznymi

nowoczesne tokarki numeryczneWspółczesny sprzęt do obróbki sterowany numerycznie, a nazywany CNC, to cały zbiór wyspecjalizowanych urządzeń, które służą do różnego zastosowania. Najczęściej wykorzystywanymi maszynami typu CNC są frezarki do metalu, tokarki, maszyny do cięcia blach i obrabiarki. Jak widzimy nowoczesne tokarki numeryczne są także na tej liście i nic dziwnego, gdyż jak już wspomniałem wykorzystanie tych maszyn zwiększa wydajność pracy. Współczesny tokarz nie musi już martwić się o ustawienia tokarki, precyzyjne kręcenie śrubami regulującymi, ani o schładzanie obrabianego materiału i noży tnących. Wszystkie te czynności są wykonywane automatycznie, a zadaniem tokarza CNC jest tylko prawidłowe zamocowanie materiału do obróbki i wprowadzenie projektu do komputera. Cała reszta jest już wykonywana automatycznie za zamkniętymi drzwiczkami bezpieczeństwa, które bronią dostępu do strefy obróbczej wewnątrz maszyny, podczas jej pracy. Takie podejście do bezpieczeństwa w sposób znaczny redukuje liczbę wypadków, która w przypadku tokarzy była dość znaczna, a wypadku często były poważne i kończyły się kalectwem. Wysoka wypadkowość była także jedną z przyczyn spadku popularności zawodu tokarza, zaraz po niskich zarobkach. Obecnie żadną z tych dwóch rzeczy tokarz, na pewno nie musi się martwić, gdyż zarówno bezpieczeństwo zostało mocno poprawione, a zarobki przy obsłudze maszyn CNC są bardzo wysokie. Oczywiście bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które również się zwiększyły, nie zostaniemy nawet na chwilę dopuszczeni do tokarki. Liczą się wysokie kwalifikacje w rekrutacji do tego zawodu.

Nowoczesne maszyny toczące wykonują generalnie to samo, co dawne tokarki, tylko robią to przede wszystkim o wiele szybkiej i bardziej precyzyjnie. Zestaw czujników bada na bieżąco obrabiany obiekt i jest w stanie reagować na wszelkie nieprawidłowości. Wyobrażacie sobie coś takiego samego podczas tradycyjnej pracy? W razie wątpliwości zatrzymywało się wtedy tokarkę i sprawdzało wszystko ręcznie, a często na ewentualne poprawki było już wtedy zdecydowanie za późno.

Najnowsze komentarze