Szyby bez uszkodzeń

Szyby bez uszkodzeń

W okresie ostatnich kilku lat na rynku pojawiły się firmy oferujące usługi pozwalające pozbyć się drobnych uszkodzeń szyb, np. zarysowań czy drobnych popaleń. Firmy te w większości stosują technikę szlifowania i polerowania szyby tak długo aż „dokopią” się do dna uszkodzeń. Zabieg ten nasuwa potencjalnym klientom wiele pytań, głównie dotyczących ceny, zniekształceń optycznych, a także czasu trwania renowacji szyby.

Dlaczego warto skorzystać z polerowania szyb?

polerowanie szyb cenaMało, kto zdaje sobie sprawę, że średnia głębokość zarysowania szyby wynosi około 0,05 mm. Przy najczęściej spotykanej grubości szyby w budownictwie wynoszącej 4 mm jest to 1,25% jej grubości. W przypadku popaleń i rys głębokich jest to trochę więcej, bo przeciętnie takie uszkodzenia mają głębokość około 0,15-0,20 mm, tu dochodzi do odchudzenia szyby o 5%. W obu wypadkach jest to raczej symboliczne osłabienie szyby, więc specjalnie nie ma czym się martwić, a trzeba pamiętać, że opisujemy tu najcieńsze szyby okienne. Jeśli interesuje nas polerowanie szyb cena to bardzo ważna kwestia. Obecnie na rynku znajdziemy wiele firm, zajmujących się polerowaniem, które oferują nam różny zakres cenowy. Naprawa to zawsze naprawa, a nie wymiana, jednak rachunek ekonomiczny jest nieubłagany. Koszt naprawy to wydatek od 20 do 70% wartości pakietu nie licząc usługi wymiany. Osobiście, gdyby mi się specjalnie nie spieszyło, to przy pojedynczej, taniej szybie zamówiłbym nowy pakiet u szklarza, bo w takim przypadku oszczędność jest po prostu niewielka i chyba niewarta zachodu. W każdym innym wypadku zleciłbym to firmie polerującej szyby, bo oszczędności są ogromne, a i czas naprawy znacznie krótszy od czasu zamówienia, dorobienia i wymiany pakietów. Warunek jest tylko jeden: korzystajmy z doświadczonych firm z referencjami i z odpowiednią technologią naprawy. Warto wiedzieć, że większość wszelkiego rodzaju filtrów i powłok umieszczona jest w środku zespoleń na wewnętrznych stronach szyb, więc nie ma możliwości naruszenia tych powłok, bo po prostu fizycznie nie ma do nich dostępu. Są wyjątki, gdzie powłoka jest po zewnętrznej stronie tafli, ale każda profesjonalna firma polerska umie to rozpoznać i odstępuje od naprawy, gdy tylko trafi na taki przypadek. Inną kwestią jest samo szkło. W procesie produkcji, w piecu dodawane są do surówki różnego rodzaju dodatki o przeróżnych właściwościach. Tu jednak ubytek spowodowany naprawą jest na tyle niewielki, że również nie ma to większego znaczenia przy późniejszym użytkowaniu szyby. Usunięcie uszkodzenia na szybie wymaga odpowiednio łagodnego wyprowadzenia szlifu. Najgłębszym punktem szlifu jest miejsce uszkodzenia, które chcemy usunąć. Od tego punktu łagodnie rozciąga się szlif do zewnątrz, tak aby nie pozostawić jakiegokolwiek uskoku szlifu. Brzmi to może trochę zawile, jednak każda porządna firma polerska wie, o co chodzi. Jeżeli skorzystamy z usług firmy z doświadczeniem możemy nie martwić się o soczewki.

Czas naprawy pojedynczej szyby to minimum 15 min, ale to zdarza się rzadko. Przeważnie jest to godzina lub dwie, a przy rozleglejszych i/lub głębszych uszkodzeniach, dochodzi do trzech lub nawet czterech godzin. Naprawa jest dosyć głośna, ale – nawet będąc w pobliżu – da się wytrzymać. W wypadku polerowania polerkami kątowymi istnieje ryzyko lekkiego rozbryzgu pasty polerskiej, ale tu firmy polerujące stosują, a przynajmniej powinny stosować, odpowiednie zabezpieczenia. Polerki pracujące w obiegu zamkniętym nie stwarzają tego rodzaju zagrożenia, bo pracują w osłonie i nie ma w ich wypadku ryzyka zachlapania.

Najnowsze komentarze