Sznurek do makramy jako materiał twórczy

Sznurek do makramy jako materiał twórczy

 

Makramy znane były iż w starożytności. Technika makramy polega na estetycznym i artystycznym stylu wiązania sznurków, dzięki czemu powstają nie tylko ozdoby ale i elementy użytkowe, takie jak zwisające kwietniki czy narzuty na kanapę.Technika niezwykle ceniona, chociażby z przyczyny dużego nakładu pracy, włożonego w dzieło.

Sznurek do makramy jako źródło inspiracji twórcy

sznurki do makramyJak wiadomo życie pozbawione zainteresowań, inaczej mówiąc hobby jest w pewnym stopniu ograniczone, gdyż czas, który możemy wykorzystać jako okres rozwoju poprzez zainteresowania, bądź luki, w miejsce której można zaimplantować czynności służące samorealizacji, jest zmarnowany i nie przynosi za sobą przyczyn zadowolenia czy dumy z własnych osiągnięć. Jedna z form takiego hobby obok szycia, haftu,robótek ręcznych na drutach pojawia się również makrama. Ta technika wymaga dość sporych umiejętności, wyrobienia pasji,poznawania nowych trendów, prowadzi się nawet kursy doszkalające w tej dziedzinie twórczości, gdyż nie jest ona prosta i wymaga praktyki oraz ćwiczeń, w doskonaleniu tej formy twórczości. Podstawą stworzenia makramy jest zaopatrzenie się w sznurki do makramy, które również nie mogą być wybrane przypadkowo. Stosuje się sznurki grube, nierzadko konopne, mniej narażone na splątanie, gdyż sama technika nie zakłada stosowania szydełka, drutu, igły czy innej formy wspomagającej.Dzieła powstające tą techniką są niezwykle podziwiane z uwagi na kunszt twórców oraz inicjatywę i wyobraźnię, gdyż projekty tworzonych z sznurka ozdób, zazwyczaj rodzą się w umyśle samego twórcy, o ile ma on już doświadczenie w tej dziedzinie,bądź też wykorzystania gotowych wzorców, które ,jak w przypadku haftu, również nie są proste w realizacji. Makramy wykorzystuje się w różnych celach: stanowią ozdobę ścienną, pokrowce na ozdobne poduszki, narzuty na fotele, kanapy i łóżka, a nawet pewne małe elementy traktowane są jako ozdoba ubioru, szczególnie w połączeniu z inną techniką tak zwanych pathworków. Makrama,jako forma ozdoby była szczególnie popularna w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku i choć obecnie spotyka się ją stosunkowo rzadziej,nadal możemy spotkać ten przejaw twórczości obok przykładów innego rękodzieła.

Popularność makramy obecnie wypływa z ogólnej tendencji do wszystkiego, co jest wytworem rąk ludzkich bez użycia maszyny czy urządzenia, a dzieje się tak głównie z faktu, iż tendencja do zachwytu nowoczesnymi formami ozdoby, spycha na margines rękodzieło właśnie, więc wszystkie jego przejawy zyskują wysoką wartość na  rynku. 

 

Najnowsze komentarze