Strój szlachecki – dlaczego był wyjątkowy?

Strój szlachecki – dlaczego był wyjątkowy?

 

Ubrania zaczęliśmy wytwarzać bardzo dawno temu i dotyczy to nawet tych, które powstawały z różnych tkanin. Z czasem jednak udało nam się dopracować je do tego stopnia, że przestaliśmy traktować je tylko jako praktyczne rozwiązania chroniące nas przed zimnem i innymi czynnikami zewnętrznymi tego typu. Widać to chociażby po naprawdę pięknych strojach szlacheckich. Oczywiście nie powinniśmy myśleć, że takie stroje były noszone przez wszystkich, ponieważ nosiła je to właśnie konkretna warstwa społeczna, która zresztą wewnętrznie również mogła być podzielona na poszczególne grupy ze względu na wielkość majątku.

Co człowiek zawdzięczał strojowi szlacheckiemu?

stroje szlacheckieW dawnych czasach szacunek innych szczególnie w bogatszych warstwach społeczeństwa zdobywano nie tylko poprzez inteligencję, ale również poprzez prezentowanie swojego statusu majątkowego i stroje do tego nadawały się wręcz idealnie. Dlatego nie powinniśmy być zdziwieni, że były bardzo bogato zdobione. Widać to chociażby po guzikach, które w przypadku tych strojów przeznaczonych dla naprawdę bogatych mogły być wykonywane z cennych kruszców. Oglądając taki strój, nie popadajmy w zdziwienie, wtedy gdy zobaczymy na nich piękne zdobienia. Zresztą również same tkaniny były naprawdę doskonale wykonywane i zdobione dzięki stosowaniu różnych barwników oraz wyszywaniu poszczególnych wzorów. Stroje szlacheckie musiały być oczywiście dobrze dopasowane do wymiarów użytkownika. Osiągnięcie tutaj zadowalającego efektu wcale nie było proste, ponieważ musimy pamiętać o tym, że producenci takich niezwykłych ubrań nie dysponowali przecież elastycznymi materiałami, które my mamy do swojej dyspozycji. To tłumaczy tak częste wykorzystywanie pięknych pasów i innych detali tego typu. Takie stroje mogły oczywiście składać się z naprawdę wielu elementów, których było więcej szczególnie w okresie zimowym, bo wtedy użytkownicy tych ubrań wymagali dodatkowego zabezpieczenia przed mroźną zimą. Za ważny element takiego stroju możemy z całą pewnością uznać buty, które najczęściej powstawały ze skóry.

Ten materiał można było łatwo wyczyścić i doskonale znosił on trudne warunki. Z reguły były to buty z naprawdę wysokimi cholewkami, które często przystosowano od razu do jazdy konnej, bo był to jeden z podstawowych środków transportu. Kolory takich strojów mogły odnosić się również do przynależności w kontekście konkretnego terenu lub władcy. Dzięki strojowi szlachta doskonale się prezentowała. Poszczególnych elementów takiego stroju można oczywiście podać bardzo dużo, bo tu zdecydowano się tylko na wskazanie najważniejszych ogólnych informacji.

 

Najnowsze komentarze