Stacja uzdatniania wody w domu

Stacja uzdatniania wody w domu

Wybierając działkę na budowę domu bierzemy pod uwagę wiele czynników, na przykład odległość od szkół, lekarza, sklepów oraz podstawy typu prąd czy łatwość podłączenia Internetu. Prawie nikt nie zastanawia się nad ujęciem wody i jej jakością. Nawet jeżeli jest możliwość przyłączenia się do istniejącego wodociągu, nie oznacza to, że woda będzie w odpowiadającej nam jakości. Doskonałym rozwiązaniem, które zapewni komfortowe korzystanie z wody, będzie przydomowa stacja jej uzdatniania.

Czy warto zainstalować zmiękczacz do wody?

dobra domowa stacja uzdatniania wodyJeśli chcemy mieć miękką wodę, a do tego dobrą w smak i o właściwym profilu fizyko-chemicznym, należy zainstalować stację uzdatniania wody. Dotyczyć to może nie tylko wody, którą pobieramy z własnej studni, ale i nawet tej z wodociągu. Bez wątpienia dobra domowa stacja uzdatniania wody zmiękcza oraz pozbawia zanieczyszczeń mechanicznych. Ponadto usuwa pozostałości chloru. Niektóre z zaawansowanych konstrukcji mają możliwość pozbycia się z wody groźnych bakterii. Wymienione efekty osiąga się poprzez zastosowanie filtrów węglowych, wkładów żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywny odpowiada za usunięcie cząstek chloru, co znacząco poprawia smak wody, a żywica jonowymienną, która poprzez wyłapywanie jonów wapnia i magnezu, zmiękcza wodę. Wybierając stację przydomową, warto w pierwszej kolejności sprecyzować miesięczne zużycie wody i do tego parametru dobrać odpowiednią stację uzdatniania. Stacja o zbyt małej wydajności będzie nieefektywna, a instalacja stacji „na wyrost” mija się z celem i znacznie podroży koszty inwestycji oraz jej obsługi w kolejnych latach. Należy pamiętać, że jeśli woda pochodzi z wodociągu, to, aby dobrać odpowiednie parametry stacji, trzeba zgromadzić dane na temat poziomu twardości wody, jej zażelazienia i zawartości manganu. Domowe stacje uzdatniania wody powinny bez problemu poradzić sobie z odżelazieniem i zmiękczeniem wody. Węglowy filtr wody do domu może być częścią samej stacji, jak i montowany oddzielnie, albo blisko przyłącza, albo w kuchni, gdzie też najbardziej nam zależy na smaku wody pitnej. Podejmując decyzję o filtrze do domku jednorodzinnego, trzeba sprecyzować nasze oczekiwania i możliwości finansowe. Ważne będą wcześniejsze badania wody z własnego ujęcia oraz udostępnienie wyników badań wody z ogólnego ujęcia.

Jeśli mieszkamy już jakiś czas w danym miejscu i zwracamy uwagę na wodę, korzystając z niej, dużo informacji możemy wyciągnąć z własnych obserwacji. Osad w czajniku, garnku i umywalce, mówi o tym, że należy zmiękczyć wodę. Ciekawym rozwiązaniem są osobne filtry pralkowe, prysznicowe oraz na kuchnię. Możemy wtedy podzielić jakość wody według naszych potrzeb, poprawiając tylko smak wody w kuchni, czy też gwarantując sobie bezpieczną i przyjemną kąpiel w łazience.

Najnowsze komentarze