Sprawdzone techniki nawadniania pól

Sprawdzone techniki nawadniania pól

W naszym kraju coraz więcej osób zaczyna interesować się rolnictwem. Niektóre województwa wręcz słyną z tego, że zamieszkujący je ludzie zajmują się na co dzień uprawianiem różnych roślin. Nie bez znaczenia jest jednak kwestia dotycząca nawadniania takich pól. Dodatkowo warto zaznaczyć, że od jakiegoś czasu dostępne są takie metody, które pozwalają na efektywne podlewanie roślin praktycznie bez konieczności obsługiwania tych systemów przez człowieka. 

Polecane systemy nawadniające 

system nawadniania kropelkowegoUprawa różnych roślin to bez wątpienia dość trudna sprawa. Rolnik, plantator czy sadownik musi stale pamiętać o najróżniejszych kwestiach. Konieczne jest pilnowanie terminów dotyczących nawożenia czy przycinania roślin. Każdy kto zajmuje się tego typu rzeczami doskonale wie również jak ważną kwestią jest odpowiednie nawadnianie roślin. Już dawno minęły te czasy gdy nawadnianie pól odbywało się poprzez noszenie wiader z wodą i manualne podlewanie roślin. Obecnie mamy do dyspozycji takie rozwiązania, które pozwalają na nawadnianie pól praktycznie bez udziału ludzi. Za całość odpowiadają specjalne sterowniki, które mogą efektywnie kontrolować to jak dużo wody jest tłoczone przez pompy i tym samym sterownik ustali ile wody dotrze do samych roślin. Samodzielnie możemy kontrolować przepływ wody oraz ustalać harmonogram podlewania. Umożliwiają nam to specjalne panele administracyjne, które obsługuje się bardzo łatwo. Ostatnimi czasy szczególnie dużym uznaniem cieszy się nowoczesny system nawadniania kropelkowego. Rozwiązania tego typu można zastosować zarówno na dużych polach uprawnych jak i na małych poletkach umiejscowionych w pobliżu domu. Nawadnianie kropelkowe ma bardzo dużo zalet. Jednym z nich jest chociażby to, że woda dostarczana jest w tym wypadku bezpośrednio pod systemy korzeniowe. Umożliwiają nam to specjalne bagnety, które połączone są z rurkami, którymi płynie woda. Przez takie bagnety woda doprowadza jest dokładnie tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna. 

Jak łatwo można zauważyć, systemy nawadniania kropelkowego są w stanie generować spore oszczędności. Mnóstwo wody jest tutaj oszczędzane. W przypadku klasycznego systemu nawadniania opartego o zraszacze jest tak, że cząsteczki wody mogą w ogóle nie dotrzeć do roślin. Bywa tak, że woda osadza się jedynie na liściach czy na ściółce znajdującej się pod roślinami. Natomiast w systemie kropelkowego nawadniania jest tak, że całość wody trafia w odpowiednie miejsce. Systemy tego typu można zastosować również w przydomowym ogródku. 

Najnowsze komentarze