Skuteczna metoda osuszania budynków

Skuteczna metoda osuszania budynków

Iniekcja krystaliczna to metoda, która stała się popularna po powodziach, które nawiedziły różne rejony Polski w roku 1997. Wydarzenie to było sprawcą zawilgoconych murów wskutek bezpośredniego kontaktu z płynącą wodą oraz problemu kapilarnego podciągania wilgoci z wciąż utrzymujących się na wysokim poziomie wód gruntowych. Tak więc osuszanie budynków było wciąż nieskuteczne, a sama wilgoć występowała także w miejscach, które nie były bezpośrednio zalane wodą. Zatem konieczne było zastosowanie metody, która sprawdzi się w 100%.

Jak skutecznie osuszyć budynki?

osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznejMetoda iniekcji krystalicznej to łatwy sposób na osuszenie budynków. Cechuje się niezwykłą skutecznością w przypadku nawet bardzo zawilgoconych murów. Co ciekawe, im bardziej zawilgocony mur, tym lepsze efekty. Poza tym metoda ta zapewnia nam możliwość wykonania izolacji przeciwwilgociowej bez konieczności uprzedniego osuszania murów. Co więcej, jej koszt jest naprawdę niewielki. Obecnie jest to najtańsza z technologii dostępnych na rynku w Polsce. Dodatkowo metoda ta bazuje na w pełni bezpiecznych dla środowiska preparatach mineralnych produkowanych na bazie naturalnych surowców. Zatem zadowoli w 100% ekologów. Iniekcja wydaje się skomplikowanym zabiegiem, a wielu inwestorów przeraża konieczność naruszenia integralności murów nawiertami iniekcyjnym, to jednak iniekcja jest prostym i szybkim do wykonania zabiegiem. Generalnie rzecz biorąc, osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej polega na wprowadzeniu w uprzednio przygotowane otwory iniekcyjne (nawierty w murze) masy iniekcyjnej, która szczelnie wypełnia kapilary i pory materiału budowlanego, a po zastygnięciu tworzy nierozpuszczalną przez wodę barierę izolacyjną. Otwory iniekcyjne wierci się bezpośrednio w zawilgoconym murze. Mają one średnicę równa 20 mm, a ich długość/głębokość zależ od grubości osuszanej przegrody. Nawierty wykonuje się w jednej linii, równolegle do poziomu podłogi z zachowaniem równych odstępów. W zależności do grubości muru oraz wykorzystanych materiałów budowlanych odstępy między kolejnymi otworami iniekcyjnymi powinny mieć 10 lub 15 cm długości. W tak przygotowane otwory wlewa się ok. 0,5 l wody, a następnie wprowadza materiał iniekcyjny. Materiał iniekcyjny powinien być wprowadzony w otwory zaraz po ich zalaniu wodą.

Iniekcja krystaliczna jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod osuszania murów. Warto wiedzieć, że blokadę przeciwwilgociową, która będzie w pełni szczelna, uzyskuje się w czasie około 7 dni od wykonania iniekcji. Tyle czasu potrzebuje preparat na całkowite wyschnięcie. Jednak mur może potrzebować więcej czasu do całkowitego wyschnięcia. Wszystko zależy od różnych czynników – pory roku, stopnia zawilgocenia, czy też warunków atmosferycznych.

Najnowsze komentarze