Rola instalacji tryskaczowych w gaszeniu pożaru

Rola instalacji tryskaczowych w gaszeniu pożaru

Jak wynika z danych jednostek straży pożarnej większość pożarów spowodowana jest awariami instalacji wewnątrz budynków oraz błędami człowieka. Niedopilnowanie niektórych elementów sprawia, że ryzyko pożaru rośnie i możemy w bardzo krótkiej chwili pozbawić się przez to naszego dobytku, albo co ważniejsze narazić się na niebezpieczeństwo utraty życia. Pożar wybucha w większości przypadków bardzo szybko i rozprzestrzenia się także z dużą szybkością, dlatego warto się prewencyjnie przeciw niemu zabezpieczyć.

Instalacja tryskaczowa w budynku

instalacje tryskaczoweNajlepszą metodą jest przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i dbanie o stan techniczny instalacji w budynku. Nie zawsze jest to jednak takie łatwe do wykonania, gdyż większość z tych elementów nie da się łatwo zdiagnozować, a posiadanie oraz tym bardziej przestrzeganie wiedzy przeciw pożarowej także nie jest łatwe do stosowania. Można jednak zabezpieczyć się w sposób prewencyjny na wypadek pożaru w taki sposób, że zainstalujemy sobie instalacje do gaszenia pożaru bezpośrednio w naszym budynku i podłączymy do niej automatykę, która sama zorientuje się kiedy wystąpi pożar i podejmie stosowne działania. Najbardziej skuteczną metodą gaszenia pożaru są instalacje tryskaczowe będące dość znanym systemem gaśniczym w wielu miejscach już stosowanym. Instalacja tryskaczowa jest zbudowana z systemy spryskiwaczy wodnych połączonych z instalacją wodną lub własnym źródłem wody połączona z systemem czujników dymu i centralną jednostką sterowniczą. W przypadku, gdy pożar zacznie tlić się w miejscu gdzie jest taka instalacja czujniki wyłapią ewentualny dym i przekażą tą informacje do centralnej jednostki, która uruchomi spryskiwacze wyrzucające obfitą ilość wody w miejscu gdzie wystąpił pożar. Taka metoda jest bardzo skuteczna, należy jednak instalacje wykonać w sposób przemyślany i nie umieszczać czujników dymu w miejscach, gdzie mógłby pojawiać się fałszywy alarm, na przykład w kuchni. Można także stosować czasowe wyłączenie takiej instalacji na czas na przykład gotowania na zaprogramowany czas, na przykład godzinkę lub dwie. Warto aby instalacja wodna miała własny zbiornik na wodę, najlepiej na górze budynku, aby wytworzyć ciśnienie. To wszystko na wypadek gdyby pożar uszkodzić sieć wodociągową budynku.

Tego typu instalacje są montowane zwłaszcza w budynkach przemysłowych, biurach i wielkich magazynach, gdzie pożar mógłby doprowadzić do naprawdę dużych zniszczeń. Warto jednak pamiętać, że istnieje także zawsze ryzyko, że spust wody może uszkodzić przedmioty i sprzęt znajdujący się w środku. Biorąc jednak pod uwagę to, że pożar jeśli nie będzie ugaszony także może to zrobić to okazuje się być nieistotną przeszkodą w założeniu takiego systemu.

Najnowsze komentarze