Rodzaje protetyki stomatologicznej

Rodzaje protetyki stomatologicznej

Istnieje kilka rodzajów protetyki dentystycznej, w tym protezy na implantach, ruchome protezy częściowe i cyrkon. Korzystając z laboratorium dentystycznego, możemy wykonać niestandardową protezę z wycisków dentystycznych. Proces rozpoczyna się od wycisku, który jest specjalnym rodzajem szpachli dentystycznej, która jest aktywowana chemicznie i twardnieje po zmieszaniu z określonym materiałem. Nasz dentysta wykorzysta nasz wycisk do stworzenia nowej protezy. 

Materiały stosowane w protetyce stomatologicznej

profesjonalna protetyka stomatologiczna mokotówTen rodzaj protezy trwa całe życie, o ile pacjent utrzymuje odpowiednią higienę jamy ustnej. Protezy na implantach są preferowanym wyborem dla osób, które nie mogą używać własnych zębów, ponieważ są zbyt duże. Proces rozpoczyna się od operacji, a protezy są wykonane z metalu. Implanty wyglądają jak małe metalowe cylindry lub śruby. Tradycyjne protezy są zdejmowane i należy je czyścić poza jamą ustną. Mogą powodować dyskomfort i bolesność, ponieważ spoczywają na dziąsłach i leżącej pod nimi strukturze kości. Protezy konwencjonalne są również bardzo brudne i trudne do jedzenia. Natomiast protezy wsparte na implantach są trwale przymocowane do implantu. Protezy na implantach zapewniają użytkownikom najwyższą jakość życia. Nie są jednak dla wszystkich. Protezy ruchome częściowe wykonane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Protezy na bazie tworzyw sztucznych są łatwiejsze w pielęgnacji i lepiej dopasowane niż protezy metalowe. Protezy częściowe na bazie metalu są jednak nieco droższe niż ich odpowiedniki z tworzywa sztucznego. Chociaż ruchome protezy częściowe kosztują mniej niż stałe mosty i implanty, mogą nie wyglądać tak dobrze, jak naturalny uśmiech. Sportowcy, którzy martwią się estetyką, mogą chcieć wybrać alternatywę, którą dostarcza profesjonalna protetyka stomatologiczna mokotów zaś jest miejscem, gdzie znajdziemy specjalistów w tym zakresie. Zdejmowane protezy częściowe mogą być atrakcyjnym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla wielu pacjentów. Pacjenci mogą chcieć uzupełnić brakujące zęby, aby poprawić ich wygląd, skuteczność żucia, zapobiec niechcianym ruchom lub fonetyce. Dodatkowo ruchome protezy częściowe mogą przezwyciężyć niektóre ograniczenia stałej protetyki dentystycznej, takie jak koszty finansowe i dostęp do higieny jamy ustnej. 

Jeśli chodzi o materiały stosowane w protetyce dentystycznej, tytan jest jednym z najszerzej stosowanych. Ten bioobojętny materiał jest niezwykle wytrzymały, a jednocześnie lekki. Nie powoduje alergii i jest biokompatybilny. Ponieważ występuje w jednym solidnym kawałku, implanty cyrkonowe mogą zapobiegać gromadzeniu się cząstek jedzenia. Zapobiegnie to żerowaniu i zapalaniu dziąseł szkodliwym bakteriom. Jest to główna zaleta przy rozważaniu implantów tytanowych. Kolor i przezierność cyrkonu są podobne do naturalnych zębów. 

Najnowsze komentarze