Praktyczny paśnik do boksu

Praktyczny paśnik do boksu

Bez wątpienia paśnik do boksu to bardzo potrzebna rzecz. Paśnik wykonuje się z wytrzymałego tworzywa i montuje w narożnikach boksu, co automatycznie oszczędza ilość miejsca, które jest zabrane. Paśnik powinien więc znaleźć się w każdej stadninie.

Zalety posiadania paśnika dla koni

paśnik dla koni do boksuDzięki posiadaniu paśnika przede wszystkim oszczędzamy siano i posiadamy więcej paszy dla konia. Dlaczego? Ponieważ paśnik dla koni do boksu uniemożliwia marnowanie siana przez konie. Konie podczas pobierania siana rozciągają jego zapas po podłodze boksu. Duża jego część ulega zmarnowaniu – zadeptaniu lub zabrudzeniu odchodami. W efekcie koń nie spożywa całej ilości siana, jaka jest mu zadawana i kontrola dziennej dawki żywieniowej jest skomplikowana. Dzięki paśnikowi cała ilość wyłożonego siana zostaje przeznaczona wyłącznie do spożycia. Ponad to, siano jest zawsze czyste i posiada dobrą wentylację, jeśli podajemy siano moczone – nadmiar wody może ściekać i wysychać. To również duża oszczędność czasu. Paśnik pozwala dodatkowo na wyraźne ograniczenie ilości pracy. Zniszczone pasze treściwe muszą być usuwane wraz z wymianą ściółki, co generuje dodatkowe ilości obornika. W przeciwieństwie do czynności, która polega na napełnianiu siatek, umieszczenie siana w paśniku nie trwa dłużej, niż zadawanie go na podłogę boksu. Pobierania siana z paśnika odbywa się z opuszczoną szyją i głową. Umożliwia to naturalne działanie mięśni i więzadeł, a także odpowiednie ścieranie zębów. Paśnik zmniejsza więc ryzyko problemów oddechowych, dzięki temu, że  konie wyjadają siano z góry, a wszelkie drobne frakcje i pył opadają poniżej dozownika. Paśniki są solidne i długotrwałe. Jeżeli mamy już dość kupowania kolejnej siatki na siano co dwa tygodnie, bo koń wygryzł w niej okazałe dziury, to zakup paśnika jest świetnym pomysłem. Ponad to, łatwo się go czyści, ponieważ wyprofilowany kształt umożliwia szybkie i wygodne wymiatanie pyłu oraz drobnych frakcji siana spod paśnika. Bez  żadnego problemu sięgnie tam każda miotła.

Bardzo ważną zaletą paśników jest to, że są one proste w montażu. Dla zamontowania paśnika stosuje się cztery złączki z nierdzewnej stali, na których trzeba jedynie wywiercić otwory.  Instrukcja montażu zawiera  dokładną wysokość zawieszenia paśnika, umożliwiająca sprzątanie pod nim i wymiatanie kurzu i pyłów. Solidny paśnik wykonany jest z bardzo wytrzymałego tworzywa, które jest odporne na uderzenia, posiada atest dla produktów dopuszczonych do kontaktu z żywnością, a  także jest odporne na działanie promieni UV.

Najnowsze komentarze