
Wszelkie szkodniki, które uwielbiają niszczyć plony kukurydzy najczęściej pojawiają się w okresie wegetacyjnym. Są to różne insekty mogące uszkodzić nam niewielką ilość plonu, a także cały. Dlatego warto znać metody zapobiegające różnym szkodnikom i dbać o ciągłe monitorowanie stanu naszych roślin. W ten sposób nic nas nie zaskoczy. Nie zapominajmy przy tym, iż kukurydza to w dalszym ciągu bardzo trudna w uprawie roślina wymagająca od nas szczególnej uwagi. Mimo to warto ją sadzić i każdego roku pielęgnować oraz chronić przed szkodnikami.
Działanie przeciw szkodnikom w kukurydzy
Zapewne osoby, które uprawiają pole wiedzą jak trudna to jest praca mimo wielu unowocześnień technologicznych. Mimo to każdego roku trzeba je uważnie obserwować, ponieważ są narażone na ataki szkodników. Jedną z bardziej podatnych na szkodniki roślin jest kukurydza. W tej sytuacji profesjonalne zwalczanie szkodników w kukurydzy może okazać się w wielu przypadkach bardzo potrzebne. Warto również pamiętać, iż szkodniki najczęściej swoje żerowanie zaczynają w trakcie trwania okresu wegetacyjnego. Jakie szkodniki możemy znaleźć i jak im zapobiegać? Jedną z częściej widywanych jest mszyca, która bez naszej reakcji może zniszczyć nam plon. Możemy zastosować gotowy preparat albo samodzielnie przygotować płyn z łusek cebuli albo czosnku, który stosować będziemy w regularnych odstępach czasu. W przypadku omacnicy prosowianki bardzo liczą się pułapki feromonowe, które dzielimy na kominowe, deltowe oraz więcierzowe. Należy ustawić je na odpowiedniej wysokości, aby chciały do nich lgnąć. Przy tym w okresie do 3 dni po wylęgnięciu się gąsienic z larw należy zastosować środki chemiczne. Wtedy są najbardziej podatne na takie ich usuwanie z uwagi na niewykształcone aparaty gębowe. Istnieją też rolnice oraz drutowce, których ilość możemy zminimalizować pamiętając o regularne głębokiej orce oraz o spulchnianiu gleby po zebraniu żniw. Nie zapominajmy też wybierać odmian mających większą odporność na te szkodniki.
Chcąc pozbyć się szkodników na polu kukurydzianym musimy zawsze pamiętać o tym, iż nie zawsze musimy działać w momencie, gdy wystąpią. Bardzo ważne są czynności przed rozsadem, a także czynności po zbiorze żniw. Dzięki temu minimalizujemy występowanie pasożytów zerujących na naszej uprawie. Gdy jednak wystąpią warto korzystać ze środków naturalnych, w szczególności przy mszycach. W wielu wypadkach i tak będziemy zmuszeni do wykorzystania środków chemicznych, które powinny być odpowiedzialnie używane.
Najnowsze komentarze