Praktyczne metody usuwania szkodników kukurydzy

Praktyczne metody usuwania szkodników kukurydzy

Wszelkie szkodniki, które uwielbiają niszczyć plony kukurydzy najczęściej pojawiają się w okresie wegetacyjnym. Są to różne insekty mogące uszkodzić nam niewielką ilość plonu, a także cały. Dlatego warto znać metody zapobiegające różnym szkodnikom i dbać o ciągłe monitorowanie stanu naszych roślin. W ten sposób nic nas nie zaskoczy. Nie zapominajmy przy tym, iż kukurydza to w dalszym ciągu bardzo trudna w uprawie roślina wymagająca od nas szczególnej uwagi. Mimo to warto ją sadzić i każdego roku pielęgnować oraz chronić przed szkodnikami.

Działanie przeciw szkodnikom w kukurydzy

profesjonalne zwalczanie szkodników w kukurydzyZapewne osoby, które uprawiają pole wiedzą jak trudna to jest praca mimo wielu unowocześnień technologicznych. Mimo to każdego roku trzeba je uważnie obserwować, ponieważ są narażone na ataki szkodników. Jedną z bardziej podatnych na szkodniki roślin jest kukurydza. W tej sytuacji profesjonalne zwalczanie szkodników w kukurydzy może okazać się w wielu przypadkach bardzo potrzebne. Warto również pamiętać, iż szkodniki najczęściej swoje żerowanie zaczynają w trakcie trwania okresu wegetacyjnego. Jakie szkodniki możemy znaleźć i jak im zapobiegać? Jedną z częściej widywanych jest mszyca, która bez naszej reakcji może zniszczyć nam plon. Możemy zastosować gotowy preparat albo samodzielnie przygotować płyn z łusek cebuli albo czosnku, który stosować będziemy w regularnych odstępach czasu. W przypadku omacnicy prosowianki bardzo liczą się pułapki feromonowe, które dzielimy na kominowe, deltowe oraz więcierzowe. Należy ustawić je na odpowiedniej wysokości, aby chciały do nich lgnąć. Przy tym w okresie do 3 dni po wylęgnięciu się gąsienic z larw należy zastosować środki chemiczne. Wtedy są najbardziej podatne na takie ich usuwanie z uwagi na niewykształcone aparaty gębowe. Istnieją też rolnice oraz drutowce, których ilość możemy zminimalizować pamiętając o regularne głębokiej orce oraz o spulchnianiu gleby po zebraniu żniw. Nie zapominajmy też wybierać odmian mających większą odporność na te szkodniki.

Chcąc pozbyć się szkodników na polu kukurydzianym musimy zawsze pamiętać o tym, iż nie zawsze musimy działać w momencie, gdy wystąpią. Bardzo ważne są czynności przed rozsadem, a także czynności po zbiorze żniw. Dzięki temu minimalizujemy występowanie pasożytów zerujących na naszej uprawie. Gdy jednak wystąpią warto korzystać ze środków naturalnych, w szczególności przy mszycach. W wielu wypadkach i tak będziemy zmuszeni do wykorzystania środków chemicznych, które powinny być odpowiedzialnie używane.

Najnowsze komentarze