Posiadanie marihuany, a prawo

Posiadanie marihuany, a prawo

Marihuana jest rośliną, która na całym świecie bardzo często wywołuje rozmaite burze dyskusyjne, które w dużej mierze są związane z jej legalnością. Wiele państw na świecie decyduje się na całkowite zakazanie marihuany i szeroko pojętych konopi indyjskich z racji ich narkotycznych właściwości. Niemniej jednak, są też państwa, które decydują się na jej legalizację. Jak ostatecznie wygląda sytuacja w Unii Europejskiej, a tym samym w Polsce pod kątem legalności marihuany? 

Prawo karne, a marihuana

kolekcjonerska marihuana - nasionaJak powszechnie wiadomo, jednym z najbardziej „luźnych” państw pod względem prawa w kontekście marihuany jest rzecz jasna Holandia. Sam rząd holenderski dokonał rewolucyjnego podziału narkotyków na mniej szkodliwe i bardziej szkodliwe. Marihuana, a tym samym konopie indyjskie zostały zakwalifikowane jako te mniej szkodliwe. W samej Holandii możliwe jest posiadanie pięciu gramów na własny użytek, a większa ilość może skutkować grzywną i konfiskatą. Z kolei w Hiszpanii jakakolwiek sprzedaż i import jest karany więzieniem, natomiast uprawa i konsumpcja na własny oraz prywatny użytek jest całkowicie legalna. Niemniej jednak, jak wygląda sytuacja w Polsce? Pod względem marihuany oraz konopi indyjskich Polska jest krajem bardzo surowym. Produkcja, import, sprzedaż oraz samo posiadanie jest nielegalne i stanowi przestępstwo, a sprzedaż osobie małoletniej jest traktowana jako zbrodnia, co może skutkować bardzo wysokimi karami więzienia. Z drugiej jednak strony, nasiona marihuany są całkowicie legalne w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że kolekcjonerska marihuana – nasiona jest czymś, co nie posiada w sobie środków narkotycznych, a co ciekawe nasiona posiadają wiele składników odżywczych, które są wskazane dla naszego organizmu. Dodatkowo, same nasiona nie są traktowane jako substancja służąca do wyrobu narkotyków, co również wpływa na jej status legalności. Dlatego też jeśli jesteśmy kolekcjonerami albo chcemy poszerzyć nasza dietę, to możemy w takim razie nie martwić się o konsekwencje prawne, gdyż one nam nie grożą pod warunkiem, że będziemy mieli styczność z nasionami. 

Jak więc możemy zobaczyć, rygor w Unii Europejskiej jest zdecydowanie zróżnicowany, co rzecz jasna widać przez bardzo odmienne prawa na terenie całej Unii. Niektóre kraje decydują się na całkowite zakazanie marihuany oraz nasion, inne z kolei dopuszczają tylko i wyłącznie nasiona do legalnego obiegu. Niezależnie od tego jak to wszystko wygląda, marihuana dalej będzie czymś, co będzie wzbudzało niesamowite dyskusje.  

Najnowsze komentarze