Pomiar termowizyjny przyszłością ekologii

Pomiar termowizyjny przyszłością ekologii

Dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy aby nasz dom był w pełni ekonomiczny i nic się w nim „nie marnowało”, jest wykonanie pomiarów termowizyjnych. Spektrum wykonywania tego typu pomiarów jest szeroki, gdyż można wykonywać ekspertyzy budynków, mieszkań, instalacji wszelkiego rodzaju, czy też urządzeń energetycznych dla zakładów przemysłowych. Tego typu pomiaru w większości są popierane i udowadniane za pomocą specjalistycznych certyfikatów energetycznych, które są wydawane przez wyspecjalizowane do tego firmy i fachowców. 

Jak można dokonać pomiarów termowizyjnych

pomiary termowizyjneAby móc wykonać ocenę stanu nowo wybudowanego domu lub aby wykonać efektywną termomodernizację starego budynku, ważne jest aby sprawdzić, gdzie ucieka ciepło. Pomiary termowizyjne pozwalają dokonać oceny czy dany element budynku jest dobrze zabezpieczony termicznie. W celu dokonania takich pomiarów należy jednak posiadać odpowiedni sprzęt. Do wykonania tego zadania niezbędna jest kamera termowizyjna. Za jej pomocą można zbadać występowanie mostków termicznych na danym budynku. Dzięki zleceniu takiego zadania fachowcom mamy stu procentową pewność, że badanie to zostanie wykonane fachowo. Dzięki termowizji możemy zauważyć rozkład temperatur na badanej powierzchni czy budowli. Jednak tylko specjalista jest w stanie precyzyjnie wskazać miejsca gdzie izolacja cieplna jest najmniej skuteczna, i gdzie występują największe straty ciepła. To, jaki będzie efekt końcowy wykonanych badań oraz treść samego badania decyduje zleceniodawca. Na wykonanym zdjęciach aparatem IR można otrzymać uproszczony lub całkowity obraz. Jednak aby tego typu badanie było w pełni skuteczne, musi być ustabilizowana sytuacja cieplno-wilgotnościowa, a jest to nic innego jak czas po zakończeniu pełnego sezonu grzewczego. Ważne jest również aby badanie było wykonane na zewnątrz. Wtedy będziemy mieć ogólną orientację na temat narażonych na utratę ciepła miejsc. Pomiary termowizyjne wykonuje się przede wszystkich w czasie zimnych pór roku, czyli zimą, wczesną wiosną lub jesienią. Zaletą takiego badania jest to, że jego wynik nie będzie uzależniony od warunków atmosferycznych. Wykonanie jednak jest dosyć pracochłonne, gdyż trzeb wykonywać zdjęcia niewielkich powierzchni. 

W ten sposób wykonane badanie trafia do klientów w formie raportu. W jego skład wchodzą termogramy, które mogą być przedstawiane w różnych barwach na przykład szarych albo kolorowych. Popularne są te, które pokazują temperatury w sposób podobny jaki znany jest z prognozy pogody. Za pomocą pomiarów termowizyjnych można również ocenić czy ramy stolarki okiennej i drzwiowej są dobrze osadzone, gdyż może to powodować straty ciepła.

Najnowsze komentarze