Podstawowe urządzenie do prac geodezyjnych

Podstawowe urządzenie do prac geodezyjnych

Jednym z ważniejszych punktów podczas wyboru niwelatora jest jego dokładność. Na dokładność ma wpływ luneta oraz obiektyw. Przy wykorzystywaniu niwelatora na małej budowie można zdecydować się na urządzenie o mniejszym powiększeniu. Kolejnym ważnym elementem dobrego niwelatora jest kompensator, ponieważ jest on odpowiedzialny za samopoziomowanie. Warto też zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było odporne na działanie warunków atmosferycznych i można było pracować na nim podczas deszczu.

Cechy niwelatora geodezyjnego

doskonały niwelator laserowy - cenaJednym z podstawowych urządzeń stosowanych podczas budowy jest niwelator laserowy, który jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem o prostych zasadach funkcjonowania. Używany jest w codziennej pracy geodetów oraz budowlańców. Jeśli chodzi doskonały niwelator laserowy – cena uzależniona jest od zawartości zestawu oraz rodzaju urządzenia. Najtańszym rozwiązaniem jest niwelator optyczny. Niwelator służy do tego, aby łatwo móc wyznaczyć różnicę wysokości punktów pomiarowych. Powszechnie stosuje się urządzenie na budowach, jednak coraz częściej sięga się po niego podczas remontów. Dzięki niemu można wytyczyć poziom oraz pion. Urządzenie stawiane jest na specjalnym statywie, aby dokonać potrzebnych pomiarów. Na rynku dostępne są niwelatory optyczne oraz laserowe. Aby pomiary były wykonywane poprawnie, należy odpowiednio ustawić urządzenie. Należy uprzednio sprawdzić jego wypoziomowanie za pomocą libellki niwelacyjnej. W przypadku niwelatora optycznego należy zastosować łatę niwelacyjną. Praca tego rodzaju niwelatora opiera się na zespole optycznym – lunecie. Urządzenie składa się z obiektywu, okularu, soczewki ogniskującej oraz płytki ogniskowej. Za sprawą kompensatora korygowany jest przebieg wiązki światła. Niwelatory optyczne są zwykle atrakcyjniejsze cenowo i bardziej mobilne. Zaletą niwelatora laserowego jest to, że pomiary można wykonywać w pojedynkę. Jest on za to mniej mobilny i nie jest wystarczający przy pomiarach geodezyjnych.

Powszechnie używanym przez geodetów i budowlańców urządzeniem jest niwelator optyczny lub laserowy. Tańszym rozwiązaniem jest wersja optyczna. Do obsługi urządzenia potrzebne są 2 osoby, a w przypadku wersji laserowej już tylko 1. To, jaki rodzaj urządzenia wybrać zależne jest od tego, w jakim celu będzie używane. Dokładność niwelatora optycznego to 1mm/km podwójnej niwelacji. Praca niwelatora polega na przeniesieniu poziomu z danego punktu do punktu, który wskazuje łatwa niwelacyjna. Urządzenie nadaje się do pracy w terenie.

Najnowsze komentarze