Podobrazie uniwersalne, czyli jakie?

Podobrazie uniwersalne, czyli jakie?

Podobrazie jest bardzo ważnym elementem decydujących o powstaniu nowego obrazu. Bez niego, nie można by było zrobić przepięknych projektów za pomocą różnych technik malarskich. Zalety podobrazi z różnych materiałów były już znane w zamierzchłej przeszłości, jednak dopiero w dwudziestym pierwszym wieku można dokonać wyboru odpowiedniego spośród wielu.

Kilka słów o uniwersalnych podobraziach malarskich

uniwersalne podobrazie malarskiePierwsze podobrazie nie przypominały tych, które znany ze sklepowych półek. W starożytności malarze brali kilka desek i zbijali je, by mieć na czym malować. Oczywiście, nie można było wziąć desek, które miały wady. Jedynie pozbawione sęków i nadmiaru żywicy podobrazia mogły należycie spełnić swoją funkcję. Dowodem na to, że w ten sposób radzono sobie z brakiem płótna, są ikony, które powstawały w znacznych ilościach, w miejscach, gdzie królowało malarstwo bizantyjskie. Podobrazia płócienne pojawiły się dopiero w średniowieczu i można było po nich malować tylko farbami olejowymi. Farby akrylowe mogły być nakładane na uniwersalne podobrazie malarskie dopiero pięć wieków później. Współczesne podobrazia są syntetyczne, więc można na nich malować także pozostałymi technikami malarskimi i nie trzeba się ograniczać tylko do olejowych i akrylowych farb. Dzięki temu, podobrazia malarskie uniwersalne są o wiele popularniejsze wśród współczesnych malarzy niż konopne, jutowe, bawełniane czy lniane odpowiedniki. Można kupić także jedwabne podobrazie, jednak jego cena może zszokować. Również mocowania blejtram się zmieniło. Kiedy z podobraziem nierozerwalnie związane były sznurki, za pomocą których można było przytwierdzić je na miejscu. Później zaczęto montować je kołkami. Następne były gwoździe, aż w końcu padło na mocne zszywki. Te ostatnie mają tę przewagę względem innych, że są niewidoczne, bo przyczepione do tylnej części podłoża malarskiego. Płótno podobrazia jest odpowiednio przygotowywane. Oznacza to, że zanim znajdzie się na podłożu, przechodzi przez szereg obróbek. Płótno jest dekatyzowane i prasowane. Dba się również, by nie było na nim żadnego węzełka, a nierówności zostały wyprostowane. Przykleja się je na ramę za pomocą gorącego kleju na bazie skóry lub kości. Oczywiście, podobrazie może być również metalowe lub papierowe, nie tylko płócienne. Ciekawe jest to, że do jego stworzenia potrzeba tak niewiele, a jednocześnie jest przy tym dużo pracy.

Niezależnie, czy ktoś maluje hobbystycznie, czy może jest to jego sposób na zarobienie pieniędzy, musi wiedzieć, z jakimi podobraziami można się spotkać i znać różnice pomiędzy nimi. Najlepiej, gdy malarz przetestuje każde z możliwych opcji i wybierze to płótno, które najbardziej pasuje do jego techniki malarskiej. Jeżeli chce malować wieloma różnymi farbami, wtedy doskonale sprawdzi się podobrazie uniwersalne.

Najnowsze komentarze