Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Coraz więcej osób w Polsce wybiera alternatywne źródła ogrzewania, a to z kilku względów. Przede wszystkim ekologicznych i estetycznych. Piece węglowe, odpowiedzialne za olbrzymią emisję CO2 coraz częściej odchodzą w niepamięć na korzyść takich rozwiązań jak ogrzewanie podczerwienią. Na czym polega, jakie są jej korzyści i zalety, poniżej.

Plusy i minusy ogrzewania podczerwienią

ogrzewanie podczerwienią opolskieGrzejniki na podczerwień wykorzystują fizyczne właściwości fal elektromagnetycznych infrared. Fale te rozchodzą się po całym wnętrzu, a ciepło kumuluje się dzięki odbijaniu tych fal od obiektów – takich jak meble, ściany, a także ludzie i zwierzęta. Podczerwień jest niewidoczna dla ludzkiego oka, ale dobrze wpływa na jego zdrowie. Fale infrared emitują jony ujemne, które mają dobry wpływ na ludzkie samopoczucie i nastrój. Grzejniki na podczerwień z powodzeniem zaczynają zastępować tradycyjne grzejniki w mieszkaniach. Podłącza się je do prądu i szybko zapewniają ciepło. Cechuje je oryginalny design, dzięki czemu doskonale się prezentują i wpisują w aranżację nowoczesnego wnętrza. Nowoczesne grzejniki na podczerwnień sterowane są zdalnie, z pomocą pilota czy poprzez Wi-Fi można ustawiać ich moc na tę pożądaną. Wyglądem przypominają nieco tablice magnetyczne, składają się z jednej powierzchni o nowoczesnym wyglądzie. Można je montować w dowolnym miejscu, nie tylko na ścianie, ale także na suficie. Oprócz tego są w stanie ogrzać całe wnętrze w kilka minut, w zależności od metrażu i izolacji cieplnej danego pomieszczenia. Ich zaletą jest także ich szeroka dostępność. Wystarczy tylko poszukać firmy oferujące ogrzewanie podczerwienią Opolskie, Mazowieckie, Pomorskie – we wszystkich tych miejscach pojawia się coraz więcej firm, zajmujących się sprzedażą takich grzejników. Jeżeli chodzi o wady takiego rozwiązania, to tutaj często wiele wątpliwości budzi koszt utrzymania i eksploatacji takiego grzejnika. Wiele osób i użytkowników mówi o wysokich kosztach. Ponieważ grzejniki na podczerwień zasilane są prądem, ceną ich eksploatacji jest wysokość rachunku za prąd. Jednakże nie można tutaj mówić dokładnie o wadzie tego rozwiązania, ponieważ koszt poboru prądu jest zależny od wielu czynników, a przede wszystkim od standardowych opłat, pobieranych przez dostawcę prądu. Również to ile takich urządzeń na podczerwień zainstalujemy w domu ma wpływ na cenę, oraz to na jaką moc ustawimy grzejniki. Wiele osób mówi o tym, że rachunek za prąd nie wzrósł znacznie po montażu ogrzewania podczerwienią. Jest to więc kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników.

 

Do największych zalet ogrzewania podczerwienią należy estetyka tego urządzenia, działanie w trosce o ekologię, a także skuteczność. Są to plusy, które dla większości osób przeważają nad wadami korzystania z tego urządzenia. Do minusów można zaliczyć cenę, ale jest ona i tak ustalana indywidualnie i zależy od potrzeb każdego użytkownika.

Najnowsze komentarze