Odpowiednia dieta dla osób z refluksem żołądka

Odpowiednia dieta dla osób z refluksem żołądka

Problemy z żołądkiem dotykają coraz większą liczbę osób. Ma to rozmaite przyczyny. U osób w różnym wieku występuje tak zwany refluks żołądkowy. U jego podłoża leży między innymi częste zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Ma to oczywiście związek z nieprawidłową budową żołądka i zaburzeniami w pracy układu pokarmowego. W krajach wysoko rozwiniętych problemy z refluksem żołądkowym są dosyć częste. Jak im zaradzić?

Zastosowanie diety refluksowej może okazać się skuteczne

dieta refluksowaRefluks żołądka to powszechnie występujące schorzenie. Ma ono związek z nieprawidłową dietą i niezdrowym stylem życia, jak również z nieprawidłową budową żołądka. Inne schorzenia takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze również mają niebagatelny wpływ na wystąpienie refluksu żołądkowego. Jakie są objawy tego schorzenia? Bardzo nieprzyjemne, gdyż refluks polega na wydostaniu się kwasu żołądkowego. Silnie żrący kwas solny wpływa najczęściej do przełyku i podrażnia śluzówkę. Objawia się to wtedy zgagą, bólami brzucha oraz nieprzyjemnym uczuciem pieczenia w mostku. W bardziej zaawansowanym stadium choroby dochodzi do krwawienia z przełyku oraz można zaobserwować u pacjenta znaczny spadek wagi. Objawów tego rodzaju nie można lekceważyć i trzeba udać się jak najszybciej do lekarza. W przypadku łagodniejszych postaci tego schorzenia pomoże specjalna dieta refluksowa. Przede wszytkim należy ograniczyć codzienne spożycie kawy, alkoholu oraz potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce. Potrawy kwaśne podrażniają dodatkowo błonę śluzową żołądka i przełyku. Niektóre produkty spożywcze, takie jak chociażby czekolada i cebula, dodatkowo silnie pobudzają wydzielanie kwasu żołądkowego. Lekarze zalecają pacjentom z refluksem żołądkowym spożywanie produktów wysokobiałkowych. Należą do nich chociażby wszelkie przetwory mleczne, drób i ryby. Warto, żeby osoby z refluksem spożywały pokarmy gotowane na parze. Czasami trudno jest zmienić swoje nawyki żywieniowe. Niemniej jednak stosowanie diety przy refluksie żołądka znacząco poprawia jakość życia. Układ trawienny funkcjonuje o wiele sprawniej, nie dochodzi także do zniszczenia błony śluzowej żołądka i przełyku.

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia dieta wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Lekarz powinien doradzić pacjentowi, co powinien jeść, a czego raczej unikać. Tryb życia warto zmienić już przy pierwszych objawach refluksu żołądkowego. W przeciwnym razie konieczne może być przyjmowanie leków do końca życia. Same preparaty nie gwarantują całkowitego zniwelowania objawów refluksu żołądkowego.

Najnowsze komentarze