O nitonakrętkach odpornych na rdzę

O nitonakrętkach odpornych na rdzę

Nitonakrętki stosuje się do połączenia śrubowego, ale można je również stosować w połączeniu z dodatkowym nitem. W przypadku szczególnie cienkich elementów i pustych profili można w ten sposób utworzyć gwint nośny. Zastosowanie nitonakrętki gwarantuje wysoką wytrzymałość na rozdarcie. To główne cechy nitonakrętek, które mają szerokie zastosowanie w budownictwie i mechanice. Zgodnie z technologią produkcji rozróżniamy nitonakrętki wytwarzane przez tłoczenie i cięcie.

Rodzaje i użytkowanie nitonakrętek

nitonakrętki nierdzewneIstnieje znaczna różnica we właściwościach i cenach między tymi dwoma rodzajami nitonakrętek. Obróbka jest stosowana w przypadku małych serii lub specjalnie zaprojektowanych nitonakrętek ze względu na duże straty produkcyjne. W projekcie nitonakrętek z korpusem wyróżnia się ich trzy formy. Należy tutaj wyróżnić nitonakrętki nierdzewne o konstrukcji cylindrycznej, sześciokątnej i półsześciokątnej. Sześciokątna konstrukcja chroni przed obrotem w przypadku większych obciążeń. Wadą jest to, że wymaga specjalnego narzędzia do wykrawania,. W przypadku konstrukcji cylindrycznej zabezpieczenie przeciwobrotowe rozwiązuje się poprzez wycięcie części w miejscach, w których nie można zastosować konstrukcji wielokątnej, ale ze względu na naprężenie wymagana jest ochrona przeciwobrotowa. W miejscach, w których zbiera się brud, czyli w szczelinach, stosuje się zamknięte nitonakrętki z zamkniętym końcem. Podczas zakupu i doboru nitonakrętek należy wziąć pod uwagę ich rozpiętość. Rozpiętość określa długość części spajającej, a tym samym grubość płyty, do której używana jest zaślepka. Jeśli część zbijająca jest krótsza niż ta, która ma być zakryta, element może zostać uszkodzony! Jeśli część zbijająca jest dłuższa niż ta, która ma być zamknięta, zaślepka nakrętki nitowej obraca się pod obciążeniem! W związku z tym należy odpowiednio dobierać rozmiary nitonakrętek. Nitonakrętki z zaślepkami służą do zaciskania jeszcze większej liczby płyt, czyli mają uniwersalne zastosowanie. Dzięki temu można tworzyć wiele skomplikowanych konstrukcji.

Wielu z nas nie wie, czym są nitonakrętki ponieważ się tym nie interesujemy. Niemniej jednak warto o nich wspomnieć, ponieważ są to małe elementy, bez których wiele konstrukcji, szczególnie metalowych nie mogłoby istnieć. podsumowując, służą do precyzyjnego łączenia dwóch elementów, na przykład dwóch blach o różnej grubości. Nierdzewne nitonakrętki chronią przed rdzą, dlatego szczególnie polecany jest zakup właśnie tych rodzajów elementów metalowych.

Najnowsze komentarze