Nowoczesne metody wydruku trójwymiarowego

Nowoczesne metody wydruku trójwymiarowego

 

Wydruki trójwymiarowe stawały się coraz popularniejsze, zastępując odlew wtryskowy w wielu dziedzinach przemysłu. Z możliwości oferowanych przez nowoczesne drukarki trójwymiarowe korzystali przede wszystkim twórcy modeli i figurek kolekcjonerskich, mogąc tworzyć niesamowicie szczegółowe modele i wykonywać je po kosztach niższych niż kiedykolwiek. Nie wszyscy twórcy posiadali jednak własne drukarki, lub też ich modele były niewystarczająco zaawansowane.

Fachowy wydruk trójwymiarowy na zamówienie

druk 3d na zamówienieW takich sytuacjach, twórcy projektów korzystali z usług ciągle rosnącej liczby firm i zakładów, prowadzących usługę profesjonalnego druku trójwymiarowego. Szybki druk 3d na zamówienie był bardzo atrakcyjną usługą dla wielu projektantów trójwymiarowych, gdyż był znacznie tańszy niż koszty zakupu profesjonalnej, zaawansowanej drukarki i materiałów. Zakłady które takie usługi wykonywały, natomiast, posiadały najnowocześniejszy sprzęt, pracujący według najnowszych i najbardziej precyzyjnych technik wydruku, dlatego też mogły wykonać niemal dowolny projekt w bardzo krótkim czasie, po coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Zamówienie wydruku było bardzo proste, gdyż większość zakładów drukarskich funkcjonowało na podobnych zasadach. Złożony projekt mógł być bezpłatnie wyceniony, oraz dopasowany do dostępnych materiałów oraz technik wydruku, a po jego zaakceptowaniu skierowany do wykonania. Niektóre drukarnie trójwymiarowe zajmowały się również stworzeniem projektu trójwymiarowego wedle opisu klienta, oraz mogły wykonywać poprawki czy zmiany, jeśli dany projekt nie spełniał oczekiwań zamawiającego. Wykonanie kształtu wiązało się jednak z dodatkowymi kosztami, dlatego też najbardziej opłacalną formą wydruku było zgłoszenie własnego projektu obiektu do wydrukowania. Drukarki przemysłowe pracowały z większością najczęściej używanych plików projektowych, dlatego też mogły wydrukować projekt wykonany na programach większości domowych urządzeń do drukowania trójwymiarowego.

W wielu przypadkach, bryła mogła być drukowana za pomocą kilku filamentów jednocześnie, dopasowując wytrzymałość elementów tak, by końcowy wydruk był trwały, a jednocześnie jak najbardziej zgodny wymiarami i detalami z wyglądem projektu. Było to szczególnie ważne dla osób chcących zamówić wydruk bardzo szczegółowych modeli o niewielkich, podatnych na uszkodzenia elementach. Wydruk wielofilamentowy coraz częściej używany był również do produkcji podzespołów mechanicznych i części urządzeń, pozwalając na idealne dopasowanie projektu do zadania jakie miał spełniać.

 

Najnowsze komentarze