Metody usuwania wapiennych osadów

Metody usuwania wapiennych osadów

Zapewne wiele osób nie wie, iż kostka brukowa mimo swojej wytrzymałości i nienagannego wyglądu w początkowych miesiącach po wyłożeniu podjazdu czy chodnika może wydzielić wapienny osad. Ten osad dla wielu z nas jest zjawiskiem bardzo nieestetycznym, które psuje wygląd naszego zadbanego podwórza. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zmiana permanentna, a przy okazji zawsze możemy sprawić, aby plamy te zniknęły szybciej niż zapewnia nas producent. Metody te wcale nie są trudne, jednak mogą wymagać od nas zagospodarowania czasu.

Proste usuwanie wykwitów wapiennych z bruku

usuwanie wykwitów wapiennych na kostce brukowejŚwieżo położona kostka brukowa na naszym podjeździe czy chodniku pod domem jest dla nas niekiedy spełnieniem marzeń. W końcu materiał ten nie tylko może wyglądać bardzo elegancko, ale przy tym jest wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia. Mimo to nie każdy z nas wie o tym, że normalnym zjawiskiem jest wykwit wapienny tuż po wyłożeniu kostki. Dlatego poszukujemy prostych metod na usuwanie wykwitów wapiennych na kostce brukowej. Warto wpierw zaznaczyć fakt, przez który powstają te zmiany. W wyniku stabilizowania się, a także twardnienia betonu w reakcji na działanie zmiennych warunków pogodowych dochodzi do tego, ponieważ niemal każdy cement, z którego wykonywane są kostki brukowe, zawiera związki wapnia wchodzące w reakcję z wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Czyli taki osad jest niemal nieuniknionym zjawiskiem. Może on zniknąć do 3 lat od wyłożenia kostki, jednak nie każdy z nas chce tyle czekać. Co w tej sytuacji możemy zrobić? Na pewno najprościej będzie regularnie czyścić kostkę myjką ciśnieniową, lecz jest to zajęcie czasochłonne, które może nas po czasie zmęczyć. Następnie ciekawą opcją jest piaskowanie, które najlepiej przeprowadzi profesjonalista z uwagi na to, że bardzo łatwo uszkodzić strukturę kostki. Ostatnią opcją jest wykorzystanie ługowania z niskoprocentowym kwasem solnym, octowym albo mrówkowym. Tutaj również należy uważać, ponieważ zbyt długie moczenie może również zniszczyć bruk.

Kostka brukowa jest elegancka i wytrzymała, w związku z czym wielu z nas decyduje się na wyłożenie nią podjazdu do posiadłości. Mimo to często nie jesteśmy świadomi tego, że pojawią się wykwity wapienne mające mało estetyczny wygląd. W tej sytuacji pozostaje nam cierpliwe czekanie, aż kostka sama wytrąci cały ten osad i zniknie albo możemy skorzystać z paru metod mających pomóc nam w uzyskaniu estetycznie wyglądającej kostki brukowej. Każda z tych metod ma swoje zalety oraz wady i warto je znać.

Najnowsze komentarze