Leczenie uzależnienia od alkoholu

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Przez całe życie człowiek zmaga się z różnego rodzaju słabościami i pokusami. Zazwyczaj są one efektem przebywania w różnych miejscach, środowiskach, czy też kontaktu z osobami lub substancjami. Substancje te zazwyczaj próbowane z ciekawości jednorazowo w różnym wieku, rożnym towarzystwie i okolicznościach często pozostają z nami na dłużej. I wówczas nie możemy mówić, że jest to potrzeba chwili, wówczas mamy do czynienia z nieciekawym stanem zwanym uzależnieniem. Jest to zazwyczaj stan z którego nie od razu zdajemy sobie sprawę.

Jak skutecznie wyleczyć alkoholizm?

leczenie uzależnień alkoholuUzależnienie to wynik działania na nas i nasz organizm pewnego rodzaju substancji, która przynosi nam pozorne szczęście, radość, znosi cierpienie i ból. Niestety występuje coraz częściej i dotyczy osób coraz młodszych bez względu na to czy to kobieta czy to mężczyzna. Jeszcze do niedawna mówiąc o uzależnieniach najczęściej mieliśmy przed oczami widok osoby alkoholika, ale w ostatnich latach zdecydowanie uległo to zmianie. Dzisiaj uzależnienie to nie tylko alkohol, to również hazard, telefon komórkowy, Internet, leki i wiele innych tego typu rzeczy. My skupimy się na problemie takim jak leczenie uzależnień alkoholu.  Alkohol to substancja która towarzyszy nam przez całe życie. Już od najmłodszych lat mamy z nią kontakt. Wszelkiego rodzaju imprezy czy też uroczystości w naszym kręgu kulturowym celebruje się przy kieliszku wina lub innego tego typu trunku. Oczywiście nie jest to problemem jeżeli odbywa się w granicach zdrowego rozsądku i nikt nie traci nad tym kontroli. Należy jednak pamiętać, że alkohol jest substancją toksyczną i że reakcje na jego spożycie są bardzo indywidualne i zależą od organizmów osób pijących. Za pośrednictwem krwioobiegu szybko przenika do mózgu gdzie wpływa na układ nerwowy powodując zmiany nastroju, myślenia i zachowania. Wbrew powszechnym opinią nie jest substancją poprawiającą nastrój, jest przede wszystkim depresantem. W swym działaniu powoduje wiele powikłań somatycznych oraz psychofizycznych. Dlatego też tak ważnym działaniem jest podjęcie świadomego i dobrowolnego leczenia. Możemy je rozpocząć od wizyty w poradni leczenia uzależnień. Następnie jeśli zachodzi taka potrzeba możemy leczyć się w dziennym oddziale leczenia uzależnień lub w całodobowym.     

Tak więc widzimy, że leczenie uzależnień alkoholu to bardzo złożony proces i zazwyczaj potrzeba czasu na jego pierwsze efekty. Tym bardziej, że osoba uzależniona potrzebuje też wiele czasu aby przyznać się do swych słabości a następnie zdecydować się na świadome i dobrowolne leczenie. W Polsce jest ono całkowicie bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wiec ze strony pacjenta oczekuje się tylko zgody na rozpoczęcie terapii.

Najnowsze komentarze