Które kolce do biegania wybrać?

Które kolce do biegania wybrać?

Na pewno każdy choć raz w życiu widział prawdziwego sprintera. Jeżeli nie na żywo, to w telewizji. Można zauważyć u prawdziwego pasjonata biegania, że jest odpowiednio ubrany, by jak najszybciej dobiec do mety, a przy tym nie mieć ograniczenia w ruchach. Odpowiedni strój to podstawa, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że wybór kolców biegowych nie jest taki prosty.

Różnice pomiędzy kolcami biegowymi

kolce biegoweNie tak łatwo kupić kolce biegowe. Jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z bieganiem, musi wiedzieć, że buty różnią się pod wieloma względami tak, by każdy biegacz znalazł odpowiednie buty dla siebie. Może się tak zdarzyć, że jeżeli mamy zbyt wygórowane wymagania albo specyficzny rozmiar buta, na przykład za duży lub za mały niż przeciętne, trzeba będzie udać się do szewca lub poszukać firmę, która wykona kolce na życzenie. Kolce powinny być przede wszystkim wygodne. Nie można brać tych, które są już w sklepie za małe, albo za dużo. Jeżeli dodatkowo widać, że nie są wykonane z solidnych materiałów, nie warto sobie zawracać nimi głowy. Kolejną kwestią jest dobranie odpowiednich kolców. Wiadomo, że po jakimś czasie się stępią, jednak póki to nie nastąpi, warto zaopatrzyć się w zapas kolców i kluczyk do ich wymiany. Najlepiej, jeżeli kolce będą ogólnodostępne, bo trudno o częste dorabianie kolców i kupowanie ich prosto od producenta, szczególnie jeżeli nie jest to krajowy dostawca. Warto wiedzieć też, dlaczego te buty mają kolce ido tego taki kształt. Otóż dzięki nim biegacz biegnąc po nierównej drodze nie przewróci się tak szybko, bo kolce dopasują się do gruntu i nie pozwolą na szybką wywrotkę. Dzięki temu, że biegnąc nie straci równowagi, w razie niebezpieczeństwa może o wiele szybciej ponownie nabrać prędkości. Kolce nie ślizgają się i bardzo dobrze amortyzują nawet najcięższe warunki do biegania. Do tego, dzięki kolcom biegowym człowiek nie zmęczy się tak szybko, jak podczas biegu w zwykłych adidasach. Jeżeli ktoś wie, po jakim terenie będzie biegał, może dobrać najlepsze kolce i ich odpowiednią ilość, bo im mniej stabilny grunt, tym potrzeba więcej stabilnych ostrych wkrętów. 

Podczas wybierania odpowiednich kolców do biegania należy uprzednio sprawdzić, na co trzeba zwrócić uwagę, by kupić najlepsze buty. Nie tylko kolor i rozmiar jest ważny, bo o ile to pierwsze to kwestia gustu, to swojego rozmiaru nogi nie można zmienić. Za to, inne kwestie można uprzednio uzgodnić i w sklepie wiedzieć, pomiędzy którymi parami będziemy się wahali i na które zwrócimy uwagę.

Najnowsze komentarze