Książka religijna dla młodzieży – czym musi się cechować?

Książka religijna dla młodzieży – czym musi się cechować?

 

Młodzież jest grupą odbiorców, która w kontekście literatury potrafi być niesamowicie wybredna i zróżnicowana. Można by powiedzieć, że jest to winą rynku książek na świecie, który z jednej strony dzięki swojej różnorodności jest rynkiem bardzo bogatym w różnego rodzaju literaturę, a z drugiej z kolei jest w stanie wyprodukować wiele książek, które są co najmniej poniżej oczekiwań. Co w takim razie czyni książkę atrakcyjną dla młodzieży, szczególnie jeśli rozpatrzymy ją również w kontekście religijnym? 

Nudne książki, czy niedoceniane książki?

książka katolicka dla młodzieżyPrzy rozpatrywaniu książek jako ogółu, warto jest sobie zadać pytanie – co może zaintrygować młodzież. Co jest tym „mistycznym” czynnikiem, który uczyni książki interesującymi i jednocześnie wciągającymi dla młodzieży? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest aż taka łatwa jak mogłoby się wydawać. W końcu, jest to bardzo zróżnicowany rynek i młodzi ludzie mają spore oczekiwania. Dodatkowo fakt tego, że oni sami nie do końca wiedzą czego chcą jest czymś, co utrudnia odnalezienie dobrego i ciekawego tematu dla nich. Być może właśnie w tym jest rozwiązanie i jednocześnie perspektywa na zachęcenie młodzieży? Poprzez danie im czegoś, co uświadomi im czego chcą – na przykład, wskaże im drogę życia, albo skłoni do przemyśleń oraz nasunie pewne wnioski? Właśnie takimi książkami może być między innymi książka katolicka dla młodzieży. Takie książki powinny być swojego rodzaj zbiorem wskazówek, ale jednocześnie nie powinny niczego narzucać. W końcu, ważnym jest podążanie drogą, aczkolwiek drogą, którą sami będziemy podążać, a nie drogą kogoś, kto nam ją narzucił. Dzięki temu uczuciu, właśnie takiej wolności, która jest opatrzona mądrymi radami zawartymi w książkach religijnych, młodzi ludzie są w stanie podążać swoją drogą życia – drogą, która jest bliska Bogu i drogą, która dla nich samych będzie przede wszystkim odpowiednią. Niemniej jednak, forma takiej książki jest niezwykle ważna – musi być ona przystępna, atrakcyjna i przede wszystkim wciągająca. Nie ma sensu tworzyć czegoś, co będzie kobyłą, a w dodatku zupełnie nieatrakcyjną pod względem merytorycznym i nawet wizualnym.

Młodzi ludzie są grupą, która może być pochłonięta przez książki. Ważnym jednak jest umiejętność odpowiedniego wydania takiej książki i tym samym trafienia do grupy odbiorców, która podchodzi do nowych dzieł literatury z pewną dozą ostrożności, a i również wrodzonego sceptycyzmu, który może ich bardzo szybko zniechęcić w kontekście odkrywania literatury.

 

Najnowsze komentarze