Jakie tablice wyróżniające wybrać?

Jakie tablice wyróżniające wybrać?

Dotychczas samochody ciężarowe, szczególnie te większe i wyposażone w naczepy, były krytykowane za zbyt małą widoczność na drodze. Z tego też względu , tego typu pojazdy bardzo często uczestniczyły w wypadkach drogowych. Jak również mniej groźnych stłuczkach. Dlatego obecnie, kierowcy takich pojazdów, są zobowiązani do ich właściwego znakowania.

Zastosowania tablic odblaskowych

tablica odblaskowa do pojazdówJeszcze parę lat temu, głównymi pojazdami które uczestniczyły w wypadkach drogowych i stłuczkach, były tiry. Wynikało to z faktu, że tego typu pojazdy, mimo dużych rozmiarów, są bardzo słabo widoczne szczególnie nocą. Wynika to wprost z tego, że naczepy dużych pojazdów ciężarowych, są wyposażone tylko w dwa źródła oświetlenia, a w dodatku bardzo słabe, co przy ich rozmiarach okazuje się niewystarczające. Właśnie z tego względu parę lat temu wprowadzono obowiązek, odpowiedniego znakowania takich pojazdów. Do znakowania należy wykorzystywać elementy o właściwościach odblaskowych, takich jak taśmy konturowe lub tablica odblaskowa do pojazdów. Szczególnie te elementy są obecnie bardzo popularne i są podstawowym sposobem na zwiększenie widoczności kierowanego pojazdu ciężarowego, jak również jego naczepy. Wprowadzona nowelizacja prawa drogowego dokładnie opisuje jakich tablic odblaskowych można używać, w rozróżnieniu na miejsce ich stosowania oraz rodzaj pojazdu i przewożonego w nim towaru. Na przykład, innych tablic należy używać w przypadku cysterny z paliwem, a innych w przypadku samochodu przewożącego mniej groźne substancje czy też towary. Dodatkowo, tablice mogą się mocno miedzy sobą różnic, w zależności od tego, czy są montowane z boku naczepy, czy też z jej tyłu. Poszczególne rodzaje tablic wyróżniających są opisane specjalnymi kodami, które są uznawane międzynarodowo. Równie ważna co wygląd danej tablicy odblaskowej jest jakość użytych do jej produkcji materiałów. Tablica wyróżniająca więc powinna być wykonana z produktu naturalnie odpornego na korozję, najlepiej anodowanego aluminium. Taka tablica powinna być oklejona specjalną folia odblaskową. Folia ta powinna odbijać światło już z odległości kilkudziesięciu metrów i powinna być widoczna pod różnymi kątami. Wzory i kolory tej tablicy są uzależnione od miejsca jej zastosowania.

Słaba widoczność samochodów osobowych i ich naczep jest głównym powodem tego, że tak często biorą one udział w stłuczkach. Dlatego też każdy posiadacz takiego pojazdu, powinien go odpowiednio oznakować. Do znakowania powinien on używać materiałów, które mają właściwości odblaskowe.

Najnowsze komentarze