Jaką gitarę dla dziecka wybrać?

Jaką gitarę dla dziecka wybrać?

Gdy pierwszy raz usłyszałam o pomyśle mojego dziecka, które chciałoby zacząć grę na gitarze, poczułam, że spełniło się moje małe marzenie. Obecność muzyki w domu jest bardzo ważna, tak samo jak kształtowanie gustu muzycznego podopiecznych. Gra na instrumencie była u nas w rodzinie od pokoleń, dlatego od razu zaczęłam poszukiwania najbardziej odpowiedniego sprzętu. Wybrałam się do sklepu muzycznego, licząc na pomoc doświadczonego sprzedawcy.

Najlepsze gitary dla najmłodszych

najlepsza gitara 1/2Wybór nie jest oczywisty, ponieważ trzeba jasno określić swoje zapotrzebowania. W przypadku gitar dziecięcych inne aspekty będą ważniejsze, niż w tych dla dorosłych użytkowników. Pierwszym wyborem, który trzeba dokonać, to wybór między gitarą klasyczną, a akustyczną. Różnica polega na strunach, a konkretniej z czego są one wykonane. Gitary akustyczne mają metalowe struny, podczas gdy te klasyczne posiadają nylonowe. Różnica dźwięku jest dobrze słyszalna, więc wybór rodzaju gitary należy do przyszłego użytkownika. Dla dzieci gitary mają odpowiednie parametry. Należy dobrać instrument do wzrostu dziecka oraz wielkości dłoni. Szczególnie ważny jest ten drugi parametr, ponieważ od tego zależy, jak gruby będzie gryf. Najlepsza gitara 1/2 to dosyć uniwersalny rozmiar, idealny  dla dzieci w przedziale wiekowym od sześciu do dziesięciu lat. Jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie gry. Dokładnie wtedy dziecko jest już w stanie opanować grę na dobrym poziomie na instrumencie strunowym. Dobrze dobrane narzędzie ułatwi mu naukę i tak naprawdę rozrywkę z gry, ponieważ nie można się oszukiwać, że w większości przypadków z początku gra będzie bardziej formą zabawy, niż faktycznego kształcenia. Następną gitarą po rozmiarze 1/2 będzie 3/4. Wybór gitary poprzedza też określenie progu cenowego, jaki chcemy przeznaczyć. Dobrej jakości gitary można dostać już od 250/300 zł. W zależności od rodzaju gitary i szaty graficznej, ceny mogą się wahać w przedziale +/- 150 zł. Czasem lepiej zdecydować się na tę ładniejszą gitarę, ponieważ dzieci konsumują świat oczami, i estetyczne sprzęty bardziej zachęcają do kontynuowania nauki.

Gitary ½ czy ¾ można kupić w każdym sklepie muzycznym, ale również przez Internet. Należy jednak dokładnie czytać opisy, by być pewnym zakupu. Wiarygodne źródła internetowe to nie tylko sklepy, ale i indywidualne oferty sprzedaży gitar, które są używane. Czasem może to być nietrafiony prezent, którego nie można zwrócić do sklepu. Prywatne oferty używanych gitar, lub zupełnie nowych i jeszcze nie używanych to też dobre miejsce na poszukiwania.

Najnowsze komentarze