Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji elektrycznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji elektrycznej?

Każda instalacja elektryczna w gospodarstwie domowym powinna być przede wszystkim bezpieczna. W jej poprawnym funkcjonowaniu niezbędnym parametrem jest rezystancja izolacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ wraz z postępem czasu zmniejsza się rezystencja całej izolacji przewodów, które w danej chwili są wykorzystywane. Ponadto na rezystancję izolacji wpływają także czynniki zewnętrzne jak na przykład wilgotność, temperatura. Rezystancja izolacji powinna zatem być sprawdza co jakiś czas, by zadbać o jakość całej instalacji elektrycznej.

Rodzaje mierników rezystancji izolacji do prądu 

dokładne mierniki rezystancji izolacjiWytrzymałość przewodów elektrycznych uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich są niewątpliwie warunki w jakich działają. Z kolei wytrzymałość samej izolacji zależna jest od wielkości i parametrów prądu jaki w nich płynie, warunki temperaturowe oraz chemiczne. Warto wiedzieć, że prąd, który płynie w danym przewodzie w rzeczywistości jest mieszaniną paru składowych prądu. Na ostateczną wartość prądu wpływ ma prąd ładowania danego obiektu oraz upływowy przewodzenia. Ponadto rozkładające te składowe na części pierwsze należy wyróżnić jeszcze prąd skośny, który związany jest z izolacją i powierzchnią danego materiału. Pomiar prądu wykonuje się najczęściej przy pomocy mierników rezystancji izolacji. Dokładne mierniki rezystancji izolacji są bardzo czułe na wszelkiego rodzaju zmiany temperatury. Sam pomiar rezystancji izolacji jest pomiarem natężenia prądu, który płynie przez badaną izolację. Prąd płynie poprzez przyłożenie zewnętrznego źródła napięcia stałego. Sama wartość rezystancji izolacji definiowana jest przez prawo Ohma jako stosunek napięcia do natężenia. Sam miernik rezystancji izolacji nazywany jest megaomomierzem. Co ciekawe jednak nie są to urządzenia wykorzystywane tylko do pomiaru instalacji elektrycznej. Dzięki nim można także sprawdzić działanie grzałek, silników.  

Mierniki rezystancji izolacji wykorzystywane są do pomiaru prądu najczęściej instalacji elektrycznych. Wykorzystuje się je także podczas prac serwisowych czy kontrolnych urządzeń typ silniki czy grzałki. Mierniki rezystancji izolacji są szeroko wykorzystywane przez elektryków. Ponadto są to urządzenia o różnych gabarytach. Mogą być niewielkich rozmiarów i wówczas będą mieściły się w ręce. Co więcej różnią się między sobą także oprogramowaniem. Już dziś na rynku są obecne mierniki, które posiadają bogate oprogramowanie pozwalające na przeprowadzanie prostych analiz uzyskanych wyników podczas pomiarów.

Najnowsze komentarze