Jak szybko zbudować piec kaflowy?

Jak szybko zbudować piec kaflowy?

Piec kaflowy jest bardzo łatwo zbudować, bo nie potrzeba do jego stawiania wielu wymyślnych urządzeń ani zapraw. Właściwie cały sukces ładnego i sprawnego pieca leży w odpowiednim dobraniu kafli do zabudowy, gdyż dzięki temu jest on z zewnątrz atrakcyjny i pasuje dla wnętrza domu. Stawianiem piecy, kominków i grillów zajmuje się wykwalifikowany zdun, jednak na czym właściwie polega jego praca?  

Piec kaflowy – instrukcja krok po roku

szybka budowa pieca kaflowegoNiektórzy tęsknią za otwartą kuchnią, która otaczał jak ciepłym płaszczem piec kaflowy ustawiony w centrum pokoju. Dziś również można ustawić wolnostojący komin, który będzie ocieplał również sypialnię z antresolą. Tego typu dość uszczuplony piec z kominem nie zajmuje wiele miejsca, gdyż jest przystawiony bardzo blisko ściany. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele czasu pracy oraz kafli. Budowę rozpoczynamy od określenia, gdzie dokładnie powinien stanąć piec. Najlepiej, gdy będzie on tuż przy kominie, co pozwoli na zaoszczędzenie jeszcze większej ilości miejsca. Obecnie na rynku można znaleźć kafle, dzięki którym szybka budowa pieca kaflowego jest możliwa. Takie specjalne kafle są o wiele większe od standardowych i dzięki temu prace posuwają się szybciej. Nie ma możliwości, by połączone w jedną całości sześć kafli rozpadło się, bo dba o to bardzo mocno wiążąca zaprawa. Żaroodporna zaprawa jest w stanie wytrzymać nawet bardzo wysokie temperatury, bo, jak wiadomo, kominek będzie musiał znieść ciepło o ogromnej temperaturze. Dobrze jest też zainwestować w przeszklone drzwiczki, przez które będzie można podziwiać buchający ogień. Najlepiej jest zaopatrzyć się w proste, prostokątne szkło, jednak dla osób, które chcą mieć nieco bardziej finezyjny właz, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup narożnych wkładów. W ten sposób można podglądać żar z niemal każdej strony. Zasadnicza budowa pieca zaczyna się od postawienia cokołu, który nie będzie zamknięty, bo ma stykać się jedną ze ścian z kominem. Następnie wnętrze należy zalać betonem, jednak z odpowiednio przyciętymi bloczkami. Później, za pomocą zaprawy zduńskiej i klamer ze stalowego drutu można rozpocząć warstwowe układanie wszystkich kafli, które mają stać się pięknym piecem.

Ważne jest również znalezienie miejsca na kanał opadowo-wznośny. Powinien znajdować się w pierwszej warstwie, by można było dostać się do niego można poprzez wtyczkę umieszczoną w jednym z kafli. Gdy już wszystkie podstawowe warstwy zostaną ustanowione, można przejść do układania reszty kafli, co jest bardzo twórczym zajęciem. Starannie umieszczając wszystkie kafle można nauczyć się cierpliwości i nie poddawania się przy wykonywaniu zadania, pomimo przeciwności.  

Najnowsze komentarze