Jak przechować wino?

Jak przechować wino?

Miłośnicy jednego z najstarszych trunków z zachwytem przyjęli chłodziarki na wino. Dzięki nim każdy kto chce się szczycić posiadaniem kolekcji dojrzewających i nabierających wartości win może to uczynić. Chłodziarki na wino zapewnią jakość przechowania identyczną jaka dają tradycyjne podziemne piwnice ze swoistym mikroklimatem. I o wytworzenie tego mikroklimatu chodzi. Zaawansowana technologicznie chłodziarka zapewni i utrzyma temperaturę i wilgotność jakiej potrzebuje wino by dojrzewać i nabierać smaku.

Zachowanie i uszlachetnianie wina w winiarce

chłodziarki na winoWiniarka, bo taką nazwą chłodziarki na wino operują fachowcy powstała z odpowiedniego przystosowania szaf chłodniczych. Zamontowano w niej systemy utrzymujące wymaganą temperaturę między 5, a  22 stopnie Celsjusz. Najczęściej budowane są chłodziarki na wino z dwoma strefami chłodzenia innymi temperaturami. Na wino czerwone i białe. Oprócz utrzymania właściwej temperatury należy utrzymać wilgotność powietrza między 50, 70%.Taka wilgotność zapewnia, że korek zachowa swój nieprzepuszczalny dla powietrza stan i etykiety nie ulegną odklejeniu. Mikroklimat utrzymujący się w winiarce możliwy jest do zapewnienia przy użyciu systemu wymiany powietrza z filtrem węglowym. Nie może dojść do sytuacji, że w chłodziarce powstanie tzw. złe powietrze, którym nasiąknie korek. Butelki wina dojrzewają w winiarce na półkach najczęściej drewnianych leżąc poziomo aby wino stykało się z korkiem. Odpowiednio leżakujące wino musi być przechowywane w stabilnym, pozbawionym wstrząsów miejscu. Aby tak się stało chłodziarki mają zamontowany system antywibracyjny. Cząsteczki wina nie mogą być poruszane aby wino dojrzało. Do wina nie może docierać szkodliwe promieniowanie UV. Drzwi buduje się ze szkła z odpowiednimi filtrami. Szklane drzwi pozwalają też na utrzymanie kolekcji na widoku, co stanowi walor dekoracyjny. W niektórych winiarkach umieszcza się nieszkodliwe dla wina oświetlenie LED eksponujące kolekcję. Winiarki występują na rynku w różnych wielkościach zależnie od pojemności butelek.

Winiarki są produkowane w wersjach wolnostojących i pod zabudowę. Możne je ustawiać lub wbudować w dowolnym miejscu zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli dysponuje się odpowiednim pomieszczeniem można, odpowiednio aranżując miejsce, stworzyć urokliwe miejsce na wzór tradycyjnej piwniczki na wino z ciekawym miejscem do degustacji wina. Rynek oferuje bardzo duży wybór chłodziarek na wino. Każdy kto chce być kolekcjonerem wina znajdzie model odpowiedni do potrzeb.

Najnowsze komentarze