Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia wentylacja w domu. Wydychane przez nas powietrze przesycone jest dwutlenkiem węgla. W zużytym powietrzu jest także dużo wilgoci, krążą roztocza i inne alergeny. Dlatego tak ważnym jest, aby wymiana zużytego powietrza na czyste z zewnątrz była sprawna. Szczególną uwagę zwrócić należy na nowo wznoszone budynki, które odznaczają się o wiele wyższą szczelnością, niż stare domy.

Jak działa instalacja wentylacji mechanicznej?

instalacje rekuperacjiObecnie nowoczesne technologie stosowane w budownictwie pozwalają na budowanie domów szczelnych, doskonale zaizolowanych, pozbawionych strat ciepła. Jest to niezmierną zaletą, jeśli mowa o oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie. Jednak w kwestii wentylacji staje się to istotnym problemem. Co prawda istnieje tradycyjna wentylacja grawitacyjna, jednak w przypadku budynku swoją szczelnością przypominającego termos, nie spełnia ona wystarczająco dobrze swojej roli. Stąd też coraz bardziej popularne stają się instalacje rekuperacji. Rekuperacja, najprościej mówiąc, to wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. W praktyce polega to na odzyskaniu ciepła ze zużytego powietrza, którym ogrzewane jest świeże powietrze, rozprowadzane później po całym domu. Warto zaznaczyć, że dzięki temu można zaoszczędzić znaczne sumy na ogrzewaniu w sezonie grzewczym. Dodatkowym plusem jest fakt, że napływające powietrze, zanim popłynie do naszych pomieszczeń, jest filtrowane. W zależności od użytych filtrów, można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, włącznie ze smogiem czy alergenami. Wszystko to dzieje się bez otwierania okien. Cały rok, w całym domu oddychamy świeżym, czystym powietrzem (w zimie ma ono zdecydowanie lepsze parametry niż na zewnątrz). Instalacje rekuperacji sprawdzają się nie tylko zimą, ale także latem, kiedy chcemy uniknąć wlatywania do naszego domu wszechobecnych owadów. Jeśli zatem planujesz budowę domu, warto rozpatrzyć rekuperację w projekcie, ponieważ instalację tą najwygodniej wykonać w powstającym dopiero domu. Pozwoli to na swobodne rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, które nie będą kolidowały z innymi instalacjami.

Wentylacja domu metodą rekuperacji to ogromna oszczędność, oraz realne korzyści dla zdrowia. Warto też rozważyć połączenie rekuperacji z pompą ciepła. W takim wypadku, z racji tego, że budynek z rekuperacją ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, oszczędności na ogrzewaniu będą na wysokim poziomie. Jedyną wadą, jaką posiada ten rodzaj wentylacji są koszty inwestycyjne i nieco wyższe rachunki za energię elektryczną, które jednak zwracają się każdego sezonu grzewczego.

Najnowsze komentarze