Czym jest sitodruk?

Czym jest sitodruk?

Jest to jedna z najpowszechniejszych technik druku, wykorzystywany we współczesnej branży poligraficznej. Z uwagi na popularność oraz duże zainteresowanie usługami poligraficznymi, także maszyny przeznaczone do wykonywania wydruków w technice sitodruku, poddawane są ciągłym innowacjom, aby spełniać oczekiwania współczesnego klienta a także usługodawcy. Ważna jest wydajność maszyny, jakość wydruków, jakie wykonuje, cena, a także sposób obsługiwania. Wszystko to składa się na tworzenie maszyn bardzo zaawansowanych, jednocześnie idealnie spełniających wymogi rynku.

W jaki sposób wykonuje się sitodruk?

wydajny sitodruk - maszynyPrzede wszystkim do wykonania sitodruku niezbędna jest matryca, czyli siatka, która pozwoli w uzyskaniu pożądanej grafiki. Obecnie siatki do sitodruku wykonywane są najczęściej z aluminium, które wykorzystuje się w konstrukcji ramek oraz z napiętego włókna sztucznego lub metalu, które pełnią rolę sita. Aby uzyskać planowany wzór, niezbędne jest stworzenie szablonu, a następnie umiejscowi szablon na siatce. Miejsca zakryte na siatce to te, na których brak będzie farby, miejsca widoczne zostaną pokryte barwnikiem lub atramentem. Ważne jest, aby odpowiednio zablokować otwory, tak, aby farba nie dostała się do miejsc, w których nie powinna się znajdować, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia druku. Sam sposób uszczelniania otworów zależny jest między innymi od rodzaju farby, gęstością sita, czy przeznaczeniem samego wydruku. Współcześnie uzyskuje się wydajny sitodruk – maszyny do tego wykorzystywane to zaawansowane technologicznie urządzenia, wpływające na jakość oraz tempo pracy, a także jej efektowność. Sama technika wykorzystywana jest do tworzenia niezliczonych materiałów poligraficznych. Z powodzeniem może być stosowana w celu tworzenia grafik na koszulkach i innego rodzaju materiałach. Na rynku dostępnych jest duża liczba nowoczesnych maszyn, dedykowanych technice sitodruku. Dzięki coraz większemu zautomatyzowaniu tej gałęzi poligrafii, prace są przeprowadzane bardzo sprawnie oraz wydajnie, co wiąże się z samymi kosztami wykorzystywania tej techniki.

Sitodruk to powszechnie stosowana w poligrafii technika wykonywania wydruków. Dzięki nowoczesnym narzędziom oraz urządzeniom, możliwe jest wykonywanie zaawansowanych, efektownych i bardzo precyzyjnych grafik, jednak bardzo dużo zależne jest od samej gęstości siatki, na którą nakładany jest szablon. Do sporej popularności techniki, przyczynia się rozwój maszyn niezbędnych do jej wykonania oraz coraz większe zautomatyzowanie całego procesu.

Najnowsze komentarze