Co zrobić kiedy ukąsi Nas kleszcz?

Co zrobić kiedy ukąsi Nas kleszcz?

O kleszczach i możliwych skutkach jego ukąszenia napisano już chyba wszystko. Wciąż jednak pojawia się wiele mitów, które są raczej lokalnymi przesądami aniżeli realną poradą na ugryzienie kleszcza. Najważniejsze jest to, żeby po każdym kontakcie z naturą dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które przecież biegają i bawią się w parkach czy na placach zabaw. Obecnie kleszcza można spotkać praktycznie wszędzie. Mitem jest to, że może na nas skoczyć jedynie w lesie.

Kleszcza można zbadać w laboratorium

kleszcz - badanieJeśli znajdziemy w swoim ciele wbitego kleszcza to przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej go wyciągnąć. Kleszcza możemy znaleźć tylko i wyłącznie wtedy, jeśli dokładnie się obejrzymy. Jego wbijania się w ciało nawet nie czuć, ponieważ znieczula nam miejsce, w które planuje się wbić. Wyciągnięcie kleszcza można wykonać pincetą, ale trzeba to zrobić bardzo ostrożnie. Nie wolno go ukręcić, bo wówczas może się po prostu rozerwać. Po wyciągnięciu kleszcza trzeba zabezpieczyć. Kolejną czynnością powinno być odkażenie miejsca, w które kleszcz się wbił. Zabezpieczonego kleszcza można zbadać w laboratorium, które wykonuje analizę tych szkodliwych owadów. Każdy kleszcz – badanie go trwa dosyć krótko – może powiedzieć nam wszystko o skutkach swojego wbicia się w nasze ciało. Przede wszystkim najważniejsze jest to, że badaniem możemy wykluczyć wszelkie choroby, które kleszcz mógłby przenosić. Jeśli w laboratorium okaże się, że kleszcz jest zdrowy to możemy spać spokojnie. Jeśli badanie wykaże co innego to od razu możemy udać się do lekarza rodzinnego po odpowiednie antybiotyki. Wiedza, którą można uzyskać, może nam bardzo pomóc. Jeśli nie zbadamy kleszcza to oznaką ewentualnych przenoszonych chorób może być na przykład swędzący rumień. On jednak może się pojawić dopiero po kilku tygodniach. Po co czekać i się zastanawiać nad ewentualnymi konsekwencjami. Natychmiastowe zbadanie kleszcza wyjaśni wszystko od razu. Kleszcze są niestety bardzo szkodliwe i kiedy ugryzą warto zrobić wszystko, żeby uniknąć możliwych konsekwencji.

W lasach, parkach a nawet w miejskich zaroślach kleszczy jest coraz więcej. Są one całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. Zimą potrafią spokojnie spać schowane w cieplejsze miejsca. Na wiosnę uaktywniają się i zaczynają swoje polowanie. Kleszcza może złapać każdy, więc priorytetem jest oglądanie swojego ciała po każdym kontakcie z naturą. Jeśli znajdziemy kleszcza to delikatnie go wyjmijmy i zawieźmy do najbliższego laboratorium wykonującego jego badanie.

Najnowsze komentarze