Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Na rynku systematycznie przybywa instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii. Pozwalają one generować potrzebne do funkcjonowania media w sposób rozproszony. Dzięki temu istnieje możliwość wytworzenia ciepła czy prądu w miejscu, gdzie media te są zużywane. W ten sposób ograniczane są straty oraz koszty związane między innymi z dystrybucją energii przez ogólne sieci przesyłowe. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są obecnie różne rozwiązania, które to umożliwiają.

Czy inwestycja w fotowoltaikę jest nadal opłacalna?

inwertery fotowoltaiczneMożna tutaj wymienić chociażby pompy ciepła, kolektory czy turbiny wiatrowe oraz wodne. Niemniej jednak najpopularniejsze są zdecydowanie moduły PV. Urządzenia te umożliwiają przetwarzanie promieniowanie słonecznego na energię elektryczną. Ta następnie może być wykorzystana po odpowiednim przetworzeniu do zasilania odbiorników domowych. W tym celu w instalacjach montowane są inwertery fotowoltaiczne pozwalające zamienić napięcie stałe generowane przez panele na napięcie przemienne. Oprócz tego niezbędna jest właściwa amplituda napięcia, która umożliwia zasilanie odbiorników sieciowych. Należy również wspomnieć, że sama instalacja PV może pracować w różnych układach. Najpopularniejsze są te, w których instalacja jest podłączona do sieci czyli ongrid. W takim rozwiązaniu nadwyżka produkowanej energii może zostać oddana do sieci. W przypadku niedoboru różnica jest pobierana z sieci. Inaczej sprawa ma się w przypadku instalacji nie podłączonych do sieci czyli offgrid. Takie rozwiązanie wymusza zastosowanie akumulatorów, które pełnią rolę magazynu energii. Podczas nadprodukcji są one ładowane, a w momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię jest ona pobierana właśnie z nich. Inwertery fotowoltaiczne często muszą być również sprzęgane z innymi urządzeniami. Same panele mogą bowiem pracować w tak zwanych układach hybrydowych, gdzie funkcjonuje kilka źródeł wytwórczych.

Bardzo często moduły PV są instalowane na obiekcie w celu zasilania działania pompy ciepła. Podczas doboru poszczególnych elementów układu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich parametry techniczne oraz kompatybilność. Niezbędne jest również prawidłowe rozmieszczenie oraz zamontowanie sprzętów w przestrzeni. Miejsce musi bowiem spełniać wytyczne producenta jeśli chodzi o warunki pracy. Jak widać obecnie w celu zoptymalizowania zużycia mediów stosowane są zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalające poczynić znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie czasu.

Najnowsze komentarze